Kezdhetik elölről az Andrássy út 47. perét
Legfelsőbb szintre jutott az Andrássy út 47. számú palota eladása miatt indított per, s az ügy most a Legfelsőbb Bíróság tegnapi határozata szerint az első fokról kezdődik újra.
Az Andrássy út 47.t 2004-ben adta el a VI. kerület az Ennet Kft.nek pályáztatás nélkül, 150 millió forintért, kikötve, hogy a vevő vállalja a lakók kiköltöztetésével járó kártalanítást is, ami szintén több száz milliós tétel. Ugyanebben az évben egyébként több sugárúti palota cserélt gazdát hasonló módon, utólag perek sorát eredményezve. Az Andrássy út 47. egyik bérlője például, aki a házban vendéglőt üzemeltet, a pályázat elmaradása miatt indított pert az önkormányzat ellen.
Első fokon 2006 januárjában a Fővárosi Bíróság a keresetet elutasította, arra hivatkozva, hogy a felperesnek nincs aktív perbeli legitimációja az adott ügyben. A fellebbezés nyomán a Fővárosi Ítélőtábla szeptemberben: kimondta, hogy a felperes mégis jogi útra terelheti az ügyet, továbbá megállapította azt is, hogy a VI. kerületi önkormányzat törvényt sértett azzal, hogy versenyeztetés nélkül adta el az ingatlant. Tegnap aztán a Legfelsőbb Bíróság (LB) megerősítette: a felperesnek van perbeli legitimációja, s új eljárásra kötelezte az első fokot.
Jaczkovics László szerint az LB döntése számukra fél győzelem, hiszen egyik határozata megerősíti, hogy harmadik személyként hivatkozhatnak a per során az önkormányzat általuk vélelmezett jogsértésére, és van kereseti joguk az ügyben. Az LB pedig azért kötelezte új eljárásra az első fokot, hogy az vizsgáltassa meg az Alkotmánybírósággal a palotaeladás módjának alapul szolgáló önkormányzati rendeletet. Jaczkovics Lászlóék szerint ugyanis ebben a rendeletben az önkormányzat rosszul értelmezte az államháztartási törvényt, amikor 200 millió forint értékhatárt szabott a pályázatkiíráshoz, s még egy olyan kiskaput is hagytak, hogy az öszszeghatár fölött is bizonyos esetekben el lehessen tekinteni a pályázattól. Az ügyvédnek meggyőződése, hogy az alkotmánybíróság utólagos normakontroll keretében kötelezni fogja a kerületet a rendelet megsemmisítésére. Szerinte ez a per még évekig elhúzódhat.
Épp ez kedvezőtlen az önkormányzat számára – mondta a VI. kerület jogi képviselője, Hidasi Gábor az MTI-nek. Ugyanakkor hozzátette: a bíróság nem mondta ki, hogy az adásvételi szerződés érvénytelen.
Így tehát most is az Ennet Kft. a tulajdonos, ám a kft. tulajdonosai már mások, mint 2004ben voltak. Júniusban többségi részt szerzett benne a Lupines Ltd offshore cégen keresztül a Rich Group és nekiláttak a felújítás előkészítésének. A palota lakóniak elköltöztetését és kártalanítását úgy tervezik, hogy a jelen bérleménnyel megegyező alapterületű ingatlant adnak nekik tulajdonba, s ez számításuk szerint 500 milliós költséggel jár. A felújítás várható költsége 1,5 milliárd forint, amiből a tervezésre és az engedélyek beszerzésére már 290 milliót költöttek.