Hevesi válság kivonulással
Patthelyzet - ez a szó hangzik el leggyakrabban, ha a Heves megye közgyűlésében kialakult helyzetet kell jellemezni. Lassan fél éve nem tud megegyezni a szocialista és a fideszes frakció arról, hogy melyikük adja a közgyűlési elnököt, alelnököket, bizottsági tisztségviselőket. Mivel húsz-húszfős szavazategyenlőség van a közgyűlésben, senki nem élhet az erőpozícióval, egyik oldal sem döntheti el egyedül a kérdést.
Beszélgetni kellene tehát egymással, leülni, érveket felsorakoztatni, egymás érdekeit is figyelembe venni, de leginkább azt kell szem előtt tartani: a tavaly októberi választás nem arról szólt, ki kap pozícióit a képviselők közül. Sokkal inkább arról, hogy rájuk bízták az emberek a megye sorsát, ők felelnek az intézmények működéséért. A szocialisták próbáltak ugyan tárgyalni, felajánlották, hogy töltsék be két-kétéves ciklusban, felváltva az elnöki, alelnöki posztokat, de süket fülekre találtak. Amikor a közgyűlési posztokról kellett volna szavazni, a jobboldali frakció tagjai rendre kivonultak a teremből.
Egyes elemzők szerint a szavazási procedúra előli kibújás nem az erőt, hanem éppenséggel a bizonytalanságot sugallja. A Fidesz-KDNP- Magosz-Vállalkozók Pártja- Kisgazda Polgári Egyesület alkotta jobboldali frakcióban is lehet olyan formáció, amelynek tagjai abban érdekeltek: működjön a közgyűlés - akár szocialista elnökkel is. Politikai alkufolyamatban láttunk már arra példát, hogy egy-egy átszavazás olykor célravezetőbb, mint a makacs tartózkodás.
Az elhúzódó válság miatt az illetékes közigazgatási hivatal vezetője február elején a megyei közgyűlés feloszlatását kezdeményezte a területfejlesztési és önkormányzati miniszternél. Most viszont eldőlt: a közgyűlés oszlatja fel saját magát, így az átmeneti időszakban továbbra is a képviselők irányíthatják a megye működését, nincs szükség „külső emberre”.
Az önfeloszlatásra a Fidesz javaslatot tett néhány hete, akkor a szocialisták ezt nem fogadták el. A gyöngyösi bejelentés azt bizonyítja: immár a szocialisták is az önfeloszlatást javasolják. Az egyezség - a költségvetés elfogadásán kívül - tartalmazza három, az átmeneti időszak törvényes működését biztosító,a döntéselőkészítést végző munkacsoport felállítását.
S hogy ebben mi a jó? Az, hogy valamiben mégis sikerült megegyezniük a két frakció tagjainak.