Átszabják a XVIII. kerületi egészségügyet
Az átalakítás több kerületben sikeresen működik már (XIII., III., XI., XXII.), azonban - mint minden változás - megosztja az egészségügyben dolgozókat. "Nem tudjuk, mi az a racionális cél, amit az önkormányzati többség a közalkalmazotti jogviszony megszüntetésével el akar érni. A szolgálat már eddig is gyakorlatilag önfenntartó volt, az ellátási kötelezettségből adódó ráfordításait ennél lejjebb már aligha tudja szorítani" - fogalmazott az egyik érintett, aki szerint semmi garancia nincs arra, hogy a közalkalmazotti jogviszonyról önként lemondó és a majdani kft.-alkalmazottá váló dolgozóknak továbbra is biztosítanák a közalkalmazottaknak járó juttatásokat.
Az önkormányzat vezetése rugalmasabb és hatékonyabb gazdálkodást, jobb szolgáltatási és ellátási színvonalat remél az új rendszertől. A dolgozók viszont féltik közalkalmazotti jogviszonyukat. Számukra mindenesetre megnyugtató az a módosító indítvány, mely arra vonatkozik, hogy az újonnan alakított gazdasági társaság a szolgálat valamennyi munkatársát alkalmazza továbbra is, és biztosítja számukra a közalkalmazottként megszerzett juttatásokat.
Dr. Regős János alpolgármester, - aki egyébként a III. kerületi átalakításban részt vett és több éves tapasztalata van az új rendszer működéséről - az átalakítás indokaként elmondta, hogy egy gazdasági társaság rugalmasabban tud reagálni a változásokra, és amennyiben lehetővé teszi az önkormányzat, hogy a dolgozók tulajdonosi jogakat szerezzenek a kft-ben, akkor az egészségügyi ellátásban részt vevők érdeke is az lesz, hogy jól működő rendszer jöjjön létre, hiszen sajátjuknak érzik majd a kft.-t. Az orvosi kamara elnöke a kerületi televíziónak adott nyilatkozatában megerősítette, hogy változásra mindenképpen szükség van az Egészségügyi Szolgálatban.
A szervezeti átalakítás 320 dolgozót érint a XVIII. kerületben. Nyilvánvalóan nem mindenki fogadta örömmel az új szervezet tervét. A beépített módosító indítvánnyal azonban egy dolgozónak sem kell attól tartania, hogy elveszti állását, vagy, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerül és kevesebb juttatásért kell dolgoznia - ígérték.
Az egészségügyi reform, és a várhatóan bevezetésre kerülő több biztosítós rendszer a járóbeteg ellátásban is versenyhelyzetet alakít ki. Amennyiben a képviselők is elfogadják a tervezetet, akkor a már a nyáron meglesz az átalakítás, ekkor hozzák létre a nonprofit gazdasági társaságot, melyben 75%-os önkormányzati és 25%-os dolgozói résztulajdon lehet.