Galvániszap-birkózás

Elszállítás helyett egyre botrányosabb események övezik a csepeli galváni-szapügyet. A zöldhatóság elfogultsággal vádolta meg a környezetkárosítást megállapító szakértő céget, amit utóbbi visszautasít. Illés Zoltán viszontperli Persányi Miklós minisztert, a szakértő cég azonnali elszállításra vonatkozó ajánlatát Csepel a minisztériumnak továbbította.

Katasztrófahelyzetet van Csepelen az egykori Csepel Művek területén tárolt 1200 tonna galvániszap miatt - állt a közvélemény elé nemrég a helyi Fidesz. A környezetvédelmi misztérium ezt tagadta, mondván rendszeresen ellenőrzik a helyszínt. Az ügy azóta egyre bonyolódik. Most például elfogultsággal vádolta meg a csepeli galvániszappal kapcsolatos, azonnali intézkedést és elszállítást sürgető jelentése miatt a Pyrus-Rumpold Kft.-t a regionális zöldhatóság igazgatója, Szabó Sándor, aki erről a Népszabadságnak egy tegnapi, rögtönzött sajtótájékoztatón beszélt a helyszínen. A Pyrus a XXI. kerület megrendelésére tavaly nyáron vizsgálta az egykori Csepel Vas- és Fémművek területén a már csődbe ment Fríz Kft. által 2004 óta illegálisan tárolt 1200 tonnányi veszélyes anyag környezetkárosító hatásait. Megállapította a talaj- és a talajvíz elszennyeződését, felhívta a figyelmet a Duna közelségében rejlő veszélyekre, a főváros déli ivóvízbázisának fenyegetettségére. Szabó Sándor szerint nem véletlen a kft. végkövetkeztetése, hiszen a több tízmilliós elszállításban, s a tájrendezésben üzletileg érdekelt.

Az igazgató a környezetvédelmi hatóság folyamatos mérési eredményeire hivatkozva közölte: nincs katasztrófahelyzet Csepelen. Maga a galvániszap valóban veszélyes anyag, de abból bizonyíthatóan nem jutott a Dunába az elmúlt évek alatt.

Visszautasítja Szabó Sándor kijelentéseit Maár György, a Pyrus Kft. igazgatója, aki kérdésünkre kijelentette: egy ilyen nagyságrendű munkára a megrendelő mindenképp pályázatot ír ki, amin más cégekkel együtt a Pyrus is azonos esélyekkel és feltételekkel indul. Katasztrófahelyzet valóban nincs, de katasztrófahelyzet előtti állapot igenis van - mondta az ügyvezető. Maár György azt is hangsúlyozta, a Pyrus és a mintavételezésben, elemzésben közreműködő Bálint Analitika Kft. is akkreditált, elismert szakcég, hozzáértésüket, mérési eredményeiket, s megállapításaikat megkérdőjelezni legalábbis illetlenség.

Információink szerint egyébként a kft. a múlt héten konkrét ajánlatot tett Csepelnek arra, hogy a galvániszapot 15-20 millió forintért azonnal saját zárt és fedett telephelyére szállítja, s egy évig ingyen tárolja. Ezt a kerület megerősítette, de az ajánlatot továbbították a környezetvédelmi tárcának. Továbbra is a képviselő-testület határozata az irányadó ugyanis, az elszállításra a kerületnek törvényesen, a Fríz Kft. elleni felszámolási eljárás miatt nincs lehetősége, s ebben a helyzetben egyetlen csepeli forintot sem költenek rá. Ha a Fríz fizetésképtelensége miatt végül közpénzből kell megoldani az ügyet, az csakis állami forrásokból történhet. Erről Tóth Mihály polgármester már tájékoztatta Persányi Miklós minisztert.

Eredetileg egyébként a közvéleményt a katasztrófahelyzet ellenkezőjéről meggyőzni akaró próbafúrásokra invitálta az újságírókat a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. A zöldhatóság és a már említett Bálint Analitika Kft. egymástól függetlenül vesz talajmintákat. Eredményeiket két hét múlva vetik össze, s hozzák nyilvánosságra. Csakhogy a tegnapi eseményen megjelent a korábbi kijelentéseiért a tárca és a zöldhatóság által már feljelentett Illés Zoltán, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusa és Németh Szilárd, a párt helyi és fővárosi képviselője. Korábban mindketten a Pyrus-jelentésre hivatkozva állították, hogy katasztrófahelyzet fenyeget. Illés tegnap bejelentette, jogi lépéseket tesz az őt feljelentők ellen. Egyúttal kezdeményezik a budapesti védelmi bizottság azonnali összehívását Demszky Gábor főpolgármesternél.

Németh Szilárd tegnap bizonyítottnak látta, hogy az önkormányzat engedélyével helyezték el a galvániszapot. Ám az ezt bizonyító, helyszínen kiosztott dokumentum szerint a kerület csak elvi hozzájárulását adta a telephely-létesítéshez, a működési engedélyhez azonban a vállalkozónak be kellett volna szereznie a zöldhatóság engedélyét. Ezt azonban soha nem kapta meg.

Hatósági mintavétel
Hatósági mintavétel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.