Színházi támogatás: újabb felvonás
Folytatódott tegnap a fővárosi fenntartású színházak kálváriája: a kulturális bizottság ülésén meghallgatták az érintett intézmények vezetőit, akik továbbra is kitartottak amellett, hogy ilyen hirtelen, átgondolatlanul nem lehet megváltoztatni a finanszírozási rendszert.
Mint arról korábban beszámoltunk, Budapest 9 milliárdos hiányát többek között a kulturális területnek adott támogatás lefaragásával tervezi csökkenteni, ami elsősorban a színházakat érintené - az első tervezetek szerint a tavalyi 1,8 milliárd forint helyett alig 500 milliót kaptak volna. A tizenhárom érintett, vagyis fővárosi fenntartású intézmény azonnal tiltakozni kezdett, mondván: ha valóban ennyit kapnak, augusztusban be kell zárniuk, az új évadot már nem tudják elkezdeni. A tervezet, és benne az elvonás összege az elmúlt hetekben folyamatosan változott, idővel 300 millió forintra csökkent. Majd érkezett egy 216 millió forintos javaslat Bőhm Andrástól, a fővárosi kulturális bizottság nemrég kinevezett elnökétől, ezt fogadta el végül a kulturális bizottság.
A legutóbbi tervezet "rendszerszerű finanszírozással" osztaná el a támogatást: egyrészt minden színház kapna egy meghatározott összeget a fenntartásra (rezsi, igazgatás, adminisztráció, műszaki személyzet, állandó társulat), másrészt jegyártámogatást a produkciókra. Ez utóbbit tulajdonképpen attól függően számolnák ki, hogy az adott színházat mennyire ítélik "művészinek" vagy "szórakoztatónak".
A tegnapi meghallgatáson a színházak vezetői felszólalásukban elsősorban azt kifogásolták, hogy nem egyeztettek velük a változásokról, amelyek szerintük átgondolatlanok (amit az is mutat, hogy pár hét alatt 8-9 verzió készült), és nehéz helyzetbe hozzák a fővárosi fenntartású színházak nagy részét. Azt kérték: ne érje őket hátrány azért, mert valamikor évekkel ezelőtt véletlenül épp a főváros lett a fenntartójuk, és nem az állam. Vagyis: dolgozzanak ki egy olyan koncepciót, amely minden teátrumra (azaz az állami fenntartású színházakra is) vonatkozik, és az egyes intézmények sajátosságait megvizsgálva és figyelembe véve alakítja ki a finanszírozási rendszert. Többen kiemelték: a külföldi átlagokkal szemben a fővárosi fenntartású színházak látogatottsága 90 százalék feletti, nagyon sok a fiatal néző, és a pezsgő színházi élet a turizmusra gyakorolt jótékony hatása révén bevételt is jelent a fővárosnak.
Márta István, az Új Színház igazgatója a döntés után kérdésünkre azt mondta: továbbra sem értik, miért a sikeresen működő színházi területtől vonnak el ennyi pénzt, mindenesetre a 216 millió forintos elvonás nehezen, de kigazdálkodható.