Színházi támogatás: újabb felvonás

216 millió forint - ennyi pénzt vonnak el a fővárosi fenntartású színházaktól az idén, legalábbis ennyire tett javaslatot - többhetes huzavona után - tegnap a kulturális bizottság. A végső szót ma mondja ki a fővárosi közgyűlés, amikor a város idei költségvetéséhez beadott módosító indítványokról dönt, a költségvetésről magáról pedig előreláthatólag március 1-jén szavaznak majd.

Folytatódott tegnap a fővárosi fenntartású színházak kálváriája: a kulturális bizottság ülésén meghallgatták az érintett intézmények vezetőit, akik továbbra is kitartottak amellett, hogy ilyen hirtelen, átgondolatlanul nem lehet megváltoztatni a finanszírozási rendszert.

Mint arról korábban beszámoltunk, Budapest 9 milliárdos hiányát többek között a kulturális területnek adott támogatás lefaragásával tervezi csökkenteni, ami elsősorban a színházakat érintené - az első tervezetek szerint a tavalyi 1,8 milliárd forint helyett alig 500 milliót kaptak volna. A tizenhárom érintett, vagyis fővárosi fenntartású intézmény azonnal tiltakozni kezdett, mondván: ha valóban ennyit kapnak, augusztusban be kell zárniuk, az új évadot már nem tudják elkezdeni. A tervezet, és benne az elvonás összege az elmúlt hetekben folyamatosan változott, idővel 300 millió forintra csökkent. Majd érkezett egy 216 millió forintos javaslat Bőhm Andrástól, a fővárosi kulturális bizottság nemrég kinevezett elnökétől, ezt fogadta el végül a kulturális bizottság.

A legutóbbi tervezet "rendszerszerű finanszírozással" osztaná el a támogatást: egyrészt minden színház kapna egy meghatározott összeget a fenntartásra (rezsi, igazgatás, adminisztráció, műszaki személyzet, állandó társulat), másrészt jegyártámogatást a produkciókra. Ez utóbbit tulajdonképpen attól függően számolnák ki, hogy az adott színházat mennyire ítélik "művészinek" vagy "szórakoztatónak".

A tegnapi meghallgatáson a színházak vezetői felszólalásukban elsősorban azt kifogásolták, hogy nem egyeztettek velük a változásokról, amelyek szerintük átgondolatlanok (amit az is mutat, hogy pár hét alatt 8-9 verzió készült), és nehéz helyzetbe hozzák a fővárosi fenntartású színházak nagy részét. Azt kérték: ne érje őket hátrány azért, mert valamikor évekkel ezelőtt véletlenül épp a főváros lett a fenntartójuk, és nem az állam. Vagyis: dolgozzanak ki egy olyan koncepciót, amely minden teátrumra (azaz az állami fenntartású színházakra is) vonatkozik, és az egyes intézmények sajátosságait megvizsgálva és figyelembe véve alakítja ki a finanszírozási rendszert. Többen kiemelték: a külföldi átlagokkal szemben a fővárosi fenntartású színházak látogatottsága 90 százalék feletti, nagyon sok a fiatal néző, és a pezsgő színházi élet a turizmusra gyakorolt jótékony hatása révén bevételt is jelent a fővárosnak.

Márta István, az Új Színház igazgatója a döntés után kérdésünkre azt mondta: továbbra sem értik, miért a sikeresen működő színházi területtől vonnak el ennyi pénzt, mindenesetre a 216 millió forintos elvonás nehezen, de kigazdálkodható.

Igazgatói körmagyar

Győr és Kaposvár a jelek szerint nem kivétel, más városokban is találgatások övezik, ki vezeti a jövőben a teátrumot.

Szolnokon öten pályáztak a Szigligeti Színház igazgatói posztjára: információink szerint a jelenlegi direktor, Szikora János nem indult a posztért. Szikora azonban nem kívánt nyilatkozni. Az állásra február 15-ig lehetett pályázni. Pókász Endre, a szolnoki polgármesteri hivatal szóvivője elmondta: öt pályamunka érkezett be, ám a pályázók nevét a végső döntésig - március végéig, április elejéig - nem hozzák nyilvánosságra. Lapunk úgy értesült, hogy a jelentkezők között van Rátóti Zoltán, a Nemzeti Színház színművésze, Bozsik Yvette táncművész, koreográfus, rendező és Matúz János, a szolnoki színház dramaturgja. A másik két pályázóról nem sikerült információt szerezni.

A Kecskeméti Katona József Színház direktorának megbízatása a jövő évad végén jár le, de a pályázatot már ez év második felében kiírják, s a képviselő-testület még az idén dönteni fog - tudtuk meg Sárközy István alpolgármestertől. A jelenlegi direktor, Bodolay Géza rendező-igazgató a második ciklusát tölti, kinevezésének meghosszabbítása nem valószínű. A fenntartó önkormányzat ugyanis többször konfrontálódott már Bodolayval a több mint félmilliárdos költségvetésű színház gazdálkodása miatt. Lehetséges utódként emlegetik Cseke Pétert, a Turay Ida Társulat főrendezőjét, a Polgárok Pesthidegkútért Kulturális Egyesület elnökét, valamint Seres Zoltán színészt. (Tudósítóinktól)

Végéhez közeledik a számháború (Marton László, a Vígszínház direktora)
Végéhez közeledik a számháború (Marton László, a Vígszínház direktora)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.