Lemondott az olasz kormány

Benyújtotta lemondását szerdán este Giorgio Napolitano olasz államfőnek Romano Prodi miniszterelnök. Senki sem várta – sem a kormánykoalíció, sem az ellenzék - a szerda délután hirtelen bekövetkezett olasz kormányválságot, amely a szenátusban robbant ki.

Prodi már kormányra kerülésekor közölte: lemond, ha kabinetjét bármiben leszavazzák a képviselőházban vagy a szenátusban. Betartotta a szavát, mostantól csak ügyvezető kormányfő. A továbbiakról csütörtök reggel kezdődnek konzultációk.

Napolitano elnök a pártokkal való egyeztetés után dönt, mit választ a lehetőségek közül. 1. Feloszlatja a parlamentet és új választásokat ír ki. 2. Megbízza Prodit egy újabb kormány megalakításával. 3. A mostani koalíció jelöl más miniszterelnököt.

Megfigyelők szerint Prodi nem volt, nem is lehetett képes áthidalni a megosztottságot, amelyet Amerika iraki politikája idézett elő. 

Az alsóház két szavazat híján elutasította a külügyminiszter Massimo D’Alema beszámolóját a kormány külpolitikájáról: a tavaly áprilisban hatalomra került balközép koalíció radikális szárnyának (az Újraalapított Kommunista Párt, az Olasz Kommunista Párt, a Zöldek és még a Balközép Demokratáknak is) a szenátorai nemet mondtak az afganisztáni olasz kontingens újrafinanszírozására és Róma egész Washington-barát külpolitikájára, de az örökös szenátorok sem támogatták Romano Prodi koalícióját, például Giulio Andreotti is tartózkodott. A törés valójában múlt szombaton történt a Vicenzában rendezett kormányellenes tüntetésen, amelyen a város lakosai mellett a kormány baloldali pártjainak politikusai meneteltek az amerikai támaszpont bővítése ellen. Prodi a békés tömegtüntetést semmibe véve megerősítette a Washingtonnal való megállapodás tiszteletben tartását.

Szerda délután a ’98-as forgatókönyv ismétlődött meg: akkor az első Prodi-kormány másfél év után egy szavazaton bukott meg. Most tíz hónap elteltével állt elő a 13 pártot tömörítő koalíció válsága: Prodi este hét órakor ment a római elnöki palotába az államfővel Giorgio Napolitanóval egyeztetni. Két megoldás között választhatott: a külügyminiszter-miniszterelnökhelyettes D’Alema távozása, aki a legnagyobb kormánypárt a Baloldali Demokraták kulcsembere. Vagy a kormány lemondása, ami Olaszországban azt jelenti, hogy a köztársasági elnök újabb megbízást ad a távozó miniszterelnöknek, mérje fel mekkora bizalommal bír a Képviselőházban és a Szenátusban. Szükség esetén Prodi ezt mindkét házban élvezi: az előrehozott választásokat sem a kormánypártok, sem az ellenzék nem szorgalmazza. Az sem kizárt viszont, hogy a balközép kormány átalakítására kerül sor. Prodi kihasználja az alkalmat, és megszabadul a kormány munkáját akadályozó pártoktól, ebben az esetben külső (talán a jobbközép szövetségből kivált Kereszténydemokrata Unió kínálta) támogatással folytathatná munkáját.

 

     

Romano Prodi
Romano Prodi
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.