Amerika továbbra sem lágyít Kuba-politikáján
A havannai születésű Gutierrez leszögezte: nincs ok arra, hogy a Fidel Castro utáni Kuba iránt megenyhüljön Washington - a kereskedelmi miniszter egy aznapi fórumon tartandó beszédéből közölt részleteket egy interjúban. "Nem jött el az ideje, hogy enyhítsünk a szankciókon" - mondta.
Fidel Castro betegsége és a Demokrata Párt tavaly novemberi kongresszusi győzelme nyomán felerősödött azoknak a nyomásgyakorló csoportoknak a tevékenysége Washingtonban, amelyek azt kívánják elérni, hogy az Egyesült Államok vizsgálja felül a Kubával szemben 45 éve bevezetett kereskedelmi embargót.
Jake Colvin, a USA Engage nevű lobbicsoport vezetője egy közelmúltbeli fórumon kifejtette: egyre nagyobb az igény és a támogatás amerikai agráripari és vezető politikai körökben arra, hogy Washington keressen új megközelítést Kuba-politikájában. A USA Engage ellenzi kereskedelmi korlátozások politikai eszközként való felhasználását.
Charles Rangel New York-i demokrata párti képviselő Jeff Flake arizonai republikánus párti társával közösen azt indítványozta, hogy az Egyesült Államok oldjon fel minden olyan utazási korlátozást, amely akadálya annak, hogy amerikaiak a szigetországba juthassanak.
Flake szerint az amerikai szankciók mindeddig kényelmes kifogást nyújtottak Fidel Castrónak, aki elleplezhette kormányának hibáit, és Washingtonnak nem szabadna ugyanezt felkínálnia a formálódó új havannai kormánynak is.
Gutierrez szerint nincs sok esély arra, hogy az amerikai-kubai viszony megváltozzon Raúl Castro vezetése alatt. Fidel öccse ügyvezető elnökként irányítja a szigetországot a nagy vezér tavaly júliusi megbetegedése óta. Az amerikai kereskedelmi miniszter szerint Raúl múltjában semmi sem utal arra, hogy reformer volna.
Az 53 éves Gutierrez hat éves korában hagyta el Kubát családjával, és sok honfitársához hasonlóan Floridában telepedett le. A Kellogg vállalat vezérigazgató posztját adta fel 2005-ben, amikor csatlakozott George Bush kormányához.
Világossá tette, hogy Amerikának nincsenek katonai tervei Kubával szemben. Washington segítséget szeretne nyújtani Kubának, de a szigetország sorsa lakóinak kezében van. A hivatalos amerikai külpolitika szerint Washington mindaddig nem oldja fel a gazdasági és utazási korlátozásokat, amíg Kuba nem tesz érdemi lépéseket a demokrácia irányában.
(MTI)