Paksi Atomerőmű 2006: 2,8 milliárd forint adózott profit
A villamos energia értékesítésből származó árbevétel elérte a 110 milliárd forintot az egy évvel korábbi 108,3 milliárd forinttal szemben. A múlt évi árbevétel 0,2 százalékkal haladta meg a tervezettet.
A villamos energia termelés az elmúlt évben 0,8 százalékkal volt több a tervezettnél és 13.460,9 gigawattórát tett ki. Egy évvel korábban, 2005-ben az erőmű valamivel több, 13.834 gigawattóra villamos energiát termelt. Akkor egy kilowattóra villamos energiára 8,32 forint árbevétel jutott, tavaly pedig 8,69 forint.
Jelenleg a szabadpiacon egy kilowattóra villamos energia ára 11,3-15,1 forint között van. A Paksi Atomerőmű közvetlenül nem lép ki a szabadpiacra a teljes piacnyitás után, kereskedelmi jogosítványa ugyanis a tulajdonos Magyar Villamos Művek Zrt. leányvállalatának van.
Arról viszont tulajdonosi döntés van - mondta Molnár Károly igazgatósági elnök -, hogy a mérsékelt lakossági áramár megtartása érdekében a Pakson előállított villamos energia a lakosságot szolgálja ki.
Az idei tervekről még korai beszélni - válaszolta az MTI kérdésére Kovács József vezérigazgató, hozzátéve: annyi biztos, hogy a társaság az előző évihez képest növeli termelését és ennek eredményeként a múlt évi adózás előtti nyereség az idén megduplázódik.
Tavaly három hónapig állt a négy blokk közül a kettes blokk, és nagyjavítást végeztek a 4-es erőművi blokkon, amivel együtt a teljesítményét is növelték 8 százalékkal 500 megawattra.
Tavaly az 1-es blokk 90,8 százalék, a 3-as blokk 93,1 százalékos kihasználtsággal üzemelt. A kettes blokk kihasználtsága - a sérült fűtőelemek eltávolítása okán történt hosszú leállás miatt 62 százalék volt, míg a 4-es blokk kihasználtsága - a nagyjavítás miatt - megközelítette a 83,7 százalékot.
Az idén az egyes blokkon is elvégzik a teljesítmény növelését, ami szintén hozzájárul a termelés bővítéséhez. A másik két blokk teljesítménynövelése 2009-ig valósul, meg és ennek összes költsége közel 5 milliárd forint. Ezzel az erőmű kapacitása eléri a 2.000 megawattot.
A Paksi Atomerőmű Zrt. évente mintegy 10 milliárd forintot költ a biztonság növelésére és műszaki fejlesztésre - mondta a vezérigazgató
A folyamatoptimalizálás és a gazdasági hatékonyság növelésére indított programok eredményeként tavaly, az előző évhez képest, 2 milliárd forint költséget takarított meg a társaság.
Az atomerőmű a hazai villamos energia termelés 37,6 százalékát adta tavaly, és a blokkok teljesítménynövelésével is a 38-40 százalékos részesedést szeretné megtartani.
Az erőművi blokkok üzemidejének 30 évvel történő meghosszabbítására szolgáló program kidolgozása az idei év egyik fő feladata, mert ezt 2008 végéig ki kell dolgozni ahhoz, hogy az üzemeltetési engedélyt időben megkapja a társaság. Az üzemidő hosszabbítás hozzájárul majd a paksi költségek csökkenéséhez, mert hosszabb üzemidő miatt csökken az erőműtársaság befizetési kötelezettsége a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba - válaszolta az MTI kérdésére Molnár Károly igazgatósági elnök.
Tavaly ilyen címen a költségvetési törvény előirányzata szerint több mint 20 milliárd forintot kellett kifizetnie a cégnek. A jelenlegi hatásvizsgálatok alapján a csökkenő befizetési kötelezettség legalább egy forinttal csökkenti majd a paksi villamos energia előállítási költségét.
Molnár Károly beszámolt arról, hogy a tulajdonosi döntések - ha a közgyűlési határozatok megszületnek - egyszerűsödnek a Magyar Villamos Művek Zrt. holdinggá alakulásával. Nem lesz szükség közgyűlési döntésekre, hanem a Paksi Atomerőrmű Zrt. igazgatósága dönthet a korábban közgyűlési hatáskörbe tartozó kérdésekben.
(MTI)