Mumus vagy megoldás? - Forgatókönyvek a több szereplős egészségbiztosításról

A kormány hamarosan arról dönt, lesz-e több egészségbiztosító Magyarországon, megnyitják-e ezt a piacot a magántőke előtt. A szaktárca és az üzleti biztosítók már javában dolgoznak a jogszabálytervezeteken, az első munkaanyagok elkészültek. A Fidesz kormányra kerülése esetén azonnal leállítaná a több-biztosítós rendszert. A több-biztosítós modellekről készült tanulmányokat, vitairatokat, a Népszabadság témáról rendezett konferenciájának előadásait elérhetővé tettük a NOL-on.

Az egészségügy átalakításának utolsó nagy fejezete a biztosítói modellválasztás. Bár koalíciós egyezség, így politikai döntés sem született még az ügyben, a szaktárca és az üzleti biztosítók képviselői dolgoznak a jogszabálytervezeteken. Hat munkacsoportban vizsgálják a biztosítói modellváltás makrogazdasági, nemzetközi összefüggéseit, valamint a szabályozással, a humán erőforrással, a fogyasztói jogokkal, a kötelező egészségbiztosítással és a kommunikációval kapcsolatos kérdéseket. Készül a forgatókönyv az egybiztosítós modell átalakítására, illetve a több-biztosítós rendszer bevezetésére is. Akár az egy-, akár a több-, biztosítós egészségügyi rendszer mellett dönt a kormány, az OEP mindenképp részvénytársasággá alakul, derül ki a Népszabadság által megismert tervezetből. Ennek egyetlen tulajdonosa az állam lenne. Később azután privatizálhatnák az egészségpénztárat. Akárhány biztosító is lenne, díjtételeik csak minimálisan térhetnének el. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke máris kijelentette: ha bevezetik a több-biztosítós rendszert, azt a Fidesz kormányra kerülése esetén azonnal leállítja.

Mára látszólag beásták a politikai frontokat a "több biztosító" kontra "nem több biztosító" törésvonal mentén. De valóban helyes-e ez a kérdésfeltétel? Mit nyújthat a biztosítók versenye, milyen egyéb eszközei vannak a megoldásnak? Egyáltalán: mi a megoldandó probléma? A költségvetés hiánya? A szolgáltatók pazarlása? A betegek túlfogyasztása? Vagy éppen a kiszolgáltatottságuk, esélyegyenlőtlenségük? Esetleg a "potyautasok” tömege, az öngondoskodás hiánya? Vagy ezek mind egyszerre? S egyáltalán mindezek közül mely problémákat tudja érdemben, bizonyíthatóan befolyásolni egyik vagy másik megoldás? Melyek egy ilyen társadalmi kísérlet hasznai és költségei? Ki nyer, és ki fizet? 

E kérdések megválaszolására hívott a Népszabadság szakértő vendégeket szerdán tartott budapesti konferenciájára. A Népszabadság ezúttal a politikusok helyett az érintett területek szakértőire bízta az érvelést. A lap által "Hitek és tévhitek az egészségbiztosítási biztosítói modellekről" címmel szervezett konferencia bemutatta a lehetséges megoldásokat. A konferenciáról készült tudósítás mellett az előadások letölthetők a csatolt állományok közül (a képernyő jobb alsó sarkában).

Az érdeklődők tájékozódása érdekében az egészségügy reformjáról, a több biztosítós modellekről készült tanulmányokat, vitairatokat elérhetővé tesszük a NOL-on. 
Megismerhetik a konferencián is előadó Bokros Lajosnak az Élet és Irodalom hasábjain megjelent tanulmányát, Kornai János professzornak a Népszabadság Hétvége mellékletében publikált vitairatát
az Államreform Bizottság Egészségügyi Szakmai Munkacsoportját vezető Mihályi Péter vitaanyagát (Biztosítási piac megnyitása - vitaanyag). (A szerzővel az egészségügyről készült nagyobb lélegzetű interjú olvasható a Kritika című folyóirat márciusi számában.)
Olvashatnak arról is, hogy mi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja a tervezett magyarországi egészségbiztosítási reformról (Joseph Kutzin WHO-szakértő előadása.ppt) .

Megismerhetik a konferencián ugyancsak résztvevő Szánthó András gyermek tüdőgyógyász szakorvos elemzését (Szánthó-elemzés ), 
az egészségbiztosítási rendszerről, annak lehetséges megváltoztatásáról szóló elemzést (egészségbiztosítási változások.doc),
 valamint szakértő tanulmányokon keresztül megismerhetik több európai ország egészségbiztosítási modelljét, amelyek letölthetők a csatolt állományok közül (aképernyő jobb alsó sarkában. ----->

 

 

Molnár Lajos a reformer, és az egyik, aki kérdez, Kornai János
Molnár Lajos a reformer, és az egyik, aki kérdez, Kornai János
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.