GMO-háttér: környezeti és gazdasági kockázat
Szerinte az eredmény elsősorban annak tulajdonítható, hogy a legfontosabb ellenérvet - vagyis hogy a génkezelt kukorica termesztésének veszélytelensége nincs kellőképpen bizonyítva - sikerült megalapozottan, tudományos vizsgálatokkal alátámasztva az érdekeltek tudomására hozni. Végül is 22 tagállam voksolt Magyarország mellett, Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország és Finnország a moratórium eltörlésére szavazott, Románia pedig tartózkodott (a minket támogató szavazatok száma 272 volt, a minősített többséghez legalább 255 kell).
A magyar álláspontot a két éve húzódó vita kezdeteitől az a szempont határozta meg, hogy hazán számára gazdasági és ökológiai értelemben egyaránt fölösleges kockázatot jelentene a génkezelt haszonnövények beengedése. A Greenpeace közvéleménykutatási adatai szerint adatai szerint az európai fogyasztók 70 százaléka elutasítja a génkezelt élelmiszereket, a génmódosított termény az európai piacon gyakorlatilag eladhatatlan - de ugyanez a helyzet az olyan régióból származó áruval is, ahol a GMO-k termesztése engedélyezett. A közvetlen ökológiai kockázatot bizonyos védett növények és rovarok visszaszorulása jelenti, ugyanakkor mindig fennáll a módosított növényekben lévő mesterséges gének “kiszabadulásának” veszélyes is.
Európában (és Magyarországon) egyébként jelenleg is forgalomban vannak génkezelt termékek, a takarmányozási céllal importált szója és kukorica nagy része genetikailag módosított. A Greenpeace a közelmúltban egymillió aláírással ellátott petíciót adott át az EU egészségügyi főbiztosának, követelve, hogy a génkezelt takarmányon nevelt állatokból származó termékek (hús, tej, tojás stb.) csomagoláson is kötelező legyen jelölni a génmódosított eredetet - ez újabb csapás lenne a GMO-k európai piacára.
A Magyar Biotechnológiai Szövetség lapunkhoz eljuttatott állásfoglalása szerint a Tanács olyan döntést hozott, amely megkérdőjelezi az európai uniós engedélyezési rendszer hitelességét. Az Európai Unió élelmiszerbiztonsági hivatalának (EFSA) géntechnológiai munkacsoportja több alkalommal értékelte a MON 810 jelű GM kukoricát és minden alkalommal biztonságosnak találta mind a fogyasztókra, mind a környezetre nézve. A MON 810-es kukoricát jelenleg is termesztő hat uniós tagállam mindegyike támogatta a magyar védzáradékot, ami a szervezet szerint azt sugallja, hogy a döntésnek politikai és nem szakmai okai voltak.