Amerika "célba vette" az iráni katonai infrastruktúrát és a natanzi atomközpontot
Az értesülés szerint - jóllehet az Egyesült Államok tagadja, hogy katonai támadást tervezne Irán ellen - az amerikai hadsereg Floridában működő központi parancsnoksága már összeállította a célpontok listáját, amelyen az atomlétesítmények mellett iráni légi és haditengerészeti támaszpontok, rakétaállások is szerepelnek, megakadályozandó a nukleáris fejlesztő telepek megsemmisítésének azonnali megtorlását.
A BBC forrásai szerint egy ilyen amerikai támadásra két okból kerülhet sor: az egyik az, ha egyértelműen bebizonyosodik, hogy Irán atomfegyver előállításán dolgozik, a másik kiváltó ok pedig az lenne, ha bármely, jelentős amerikai katonai veszteséggel járó iraki támadásról kiderül, hogy azért közvetlenül Irán a felelős.
A BBC tévé hétfő esti híradásában elhangzott, hogy máris jelentős amerikai haditengerészeti tűzerő épült fel a Perzsa-öböl térségében, ahol harminc amerikai hadihajó tartózkodik, és úton van egy újabb repülőgép-hordozó kötelék. Sok kijelölt katonai célpont azonban sűrűn lakott térségek közelében van, ami "dilemmát okoz" az amerikai katonai tervezők körében - hangzott el a műsorban.
Az atomközpontot is célba vették
A Natanzban működő, mélyen a földfelszín alá épített fő iráni atomközpont ellen az amerikai légierő szinte bizonyosan B2-es "lopakodó" hadászati bombázókat vetne be, amelyek bunkerek falának átütésére alkalmas rakétákat lőnének ki a telepre. Natanz létesítményeit közvetlenül egy 2,5 méter vastag betonfal védi. E falat is egy további betonréteg veszi körül, és az egész fölé egy még további, megerősített betontetőt vontak; mindez 22 méternyi földréteg alatt van - mondták a BBC forrásai.
A legnagyobb londoni stratégiai elemző műhely által a globális katonai-stratégiai helyzetről január végén kiadott éves összeállítás szerint azonban Irán még évekre van attól, hogy működőképes nukleáris robbanótöltetet állítson elő. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) 450 oldalas idei jelentése - Military Balance 2007 - szerint Irán még több hónapnyi távolságra jár attól is, egyáltalán be tudja indítani az urándúsításhoz szükséges centrifuga-hálózatot.
Még további, ráadásul egészen más léptékű feladat e centrifuga-rendszer megfelelő működésének elérése, amely legalább további egy évig, de jó eséllyel még hosszabb ideig tartana a londoni elemző műhely szakértői szerint. "Ha és amikor" ez bekövetkezik, az IISS becslése szerint onnantól számítva 9-11 hónapba telne 25 kilogrammnyi, magasan dúsított uránium előállítása, amely egy hagyományos atomtöltet összeállításához szükséges. Az intézet becslése szerint Irán ettől még legalább 2-3 évnyire jár. Ha azonban Irán a műszaki akadályokon túljut, az atomprogram megállítását célzó katonai opciók valószínűsége megnövekedne - fogalmazott a londoni elemző csoport múlt havi jelentése.
Pentagon: nevetséges az Irán megtámadásáról szóló BBC-értesülés
Nevetségesnek minősítette kedden az amerikai védelmi minisztérium a BBC brit közszolgálati adó közelebbről nem megnevezett diplomáciai forrásokra hivatkozó értesülését, amely szerint bizonyos vésztervek alapján nemcsak az iráni atomlétesítményeket, hanem az iráni katonai infrastruktúra egészét sújtaná az amerikai katonai csapás, ha azt valaha is elrendelnék.
Bryan Whitman Pentagon-szóvivő közölte: Washingtont "valóban nyugtalanítja" az iráni atomprogram és Teherán iraki beavatkozása, de - mint fogalmazott - "diplomáciai terv alapján rendezzük e kérdéseket".
(MTI)