Elkészült a kórházlista
Összeállt a miniszteri döntés az új kórházstruktúráról. Az áprilistól működő rendszerben a korábban elfogadott törvény szerint 16 ezer aktív ágy megszűnik, az ápolást biztosító helyek száma viszont 9 ezerrel lesz több. A lista összeállításában koalíciós politikusok is közreműködtek a hónap elején megtartott lovasberényi informális fórumon, amelyen a miniszterelnök is részt vett. Az akkori megállapodás csak néhány helyen néhányszor tíz ággyal módosult. Gyurcsány Ferenc a lovasberényi egyeztetés után kérte Molnár Lajostól, minél előbb hozza nyilvánosságra a listát. Talán azért is, mert a bizonytalanság feszültségnövelő tényező lehet, amit a vasárnapi hódmezővásárhelyi tízezres tüntetés is bizonyít.
Április elsejétől csak azzal, és csak akkora feladatra köt szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, ami az új listán szerepel, és az érintett intézmény be is tudja mutatni az új szerkezethez igazodó ÁNTSZ-engedélyt.
A teljes nyilvánosság, az érintett kórházak csak március elején ismerik meg a miniszter döntését. Nem úgy a koalíciós pártok. A szocialista képviselők ugyanis a hétfői frakcióülésen megkapták a dokumentumot. A lapunk birtokában lévő lista szerint öt kórház (a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, a Schöpf-Merei Ágost Kórház, a borsodi FMC dialíziscenter, a Kecskeméti Repülő Kórház) biztosan megszűnik, a Budai MÁV Kórház sorsa a MÁV-szakszervezetekkel zajló egyeztetéseken múlik. A megszűnő Sváb-hegyi Állami Gyermekgyógyintézetből a kardiológiai ellátás az Országos Kardiológiai Központba, a légúti betegségek ellátása a Heim Pál Gyermekkórházba kerül.
A lovasberényi fórum után még a megszűnők listáján szereplő Budai Gyermekkórház, amelynek a szabad demokrata kötődésű Badacsonyi Szabolcs az igazgatója, azóta kapott száz krónikus ágyat. Azaz marad, de még nem világos, hogy milyen feladattal, hiszen a kizárólagosan ápolási funkció ritka a gyerekek körében. Korábbi helyén szintén megszűnik a Szabolcs utcai Országos Gyógyító Központ. Néhány funkciója helyet kap az új állami nagy kórházkomplexumban, amelynek további tagjai a központi MÁV-kórház és a Honvéd Kórház lesz.
További 15 kórház (a dorogi, a sümegi, a zirci, a mezőkövesdi, a szikszói, a harkányi, a kapuvári, a sárvári, a szentgotthárdi, a parádfürdői, a nagykőrösi, a várpalotai, a fővárosi Szent Rókus, a Budai Gyermekkórház, valamint a miskolci Szent Ferenc) a jövőben csak krónikus ellátást, azaz ápolási feladatokat lát el.