Egyhavi csúcson a forint
Jóllehet Simor András nem makroközgazdász, szakmai önéletrajza figyelemre méltó, emellett a jelölt megbecsültségnek örvend, és elég hosszú ideje jelen van a pénzügyi szektorban ahhoz, hogy a fontos ügyekre tudjon koncentrálni a Magyar Nemzeti Bank élén, áll a Goldman Sachs MTI által ismertetett hétfői elemzésében.
A GS szerint Simor pénzügypolitikai alapállását nehéz a galamb vagy a héja kategóriák alapján meghatározni, mivel pragmatikus személyiségről van szó. Nyilvánvaló azonban, hogy igyekszik majd erősíteni az MNB inflációellenes fellépésének hitelességét, és ebben az értelemben óvatos héjának lesz majd tekinthető. A GS fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB még egy kamatemelést végrehajt, jelezve: ellenőrzése alatt tartja az inflációt.
A német lapok közül elsőként a legtekintélyesebb Frankfurter Allgemeine Zeitung számolt be hétfőn a jelölésről. A politikailag, gazdaságilag és pénzügyileg egyaránt tekintélyes konzervatív újság hangsúlyozta: Simor András technokratának és konzervatív liberálisnak számít, soha nem kötődött egyetlen politikai irányzathoz sem.
Ideális döntésnek nevezte a jelölést Hamecz István, az MNB igazgatója az Indexnek. A szakembert az utóbbi hetekben szintén esélyesként emlegették a posztra. Közölte, március elsejével távozik a jegybanktól, de tervezett lépését már tavaly januárban, a választások előtt bejelentette az MNB-ben. - Szó sincs arról, hogy az elnökcserével függne össze a távozásom, 13 év elég volt a jegybankban, új kihívásokra vágytam - mondta Hamecz, aki az OTP-nél folytatja pályafutását.