Nem sok újat mondtak - Mérlegen az évértékelők

Gyurcsány Ferenc, illetve Orbán Viktor évértékelő beszéde az emberek negyven százalékának figyelmét kötötte le. Ők is inkább csak részleteiben (egyharmadnyian), mint teljes egészében (szűk egytizednyien) követték a két politikus megszólalását - derült ki a Szonda Ipsos felméréséből, melyet a Népszabadság megrendelésére készített február 17-18-án, ötszáz fő telefonos megkérdezésével (a minta a 18 év felettieket reprezentálja). A beszédekre figyelőket egy kicsivel inkább (34 százalék) a miniszterelnök beszéde segítette abban, hogy tisztábban lássanak az ország dolgaiban, a Fidesz-elnök mondandóját 28 százalék minősítette ekként. A válaszadók nagyjából kétharmada viszont nem tudott meg a két politikustól többet és újat hazánk ügyeiről.

A két beszéd összességében azonos értékelést kapott, a - százfokú skálán - minősítő pontszámok közepesek, egyes dimenziókban annál jobbak. Többé-kevésbé tényszerűnek tartották az évértékelőket (Gyurcsányé 45 pont; Orbáné 48 pont). Ennél kedvezőbben minősítették a beszédeket érthetőség szempontjából (miniszterelnök: 67 pont; ellenzék vezetője: 68 pont). Gyurcsány megszólalását valamivel előremutatóbbnak tartották, mint Orbánét (52, illetve 45 pont).

A Fidesz-elnök előadásmódjában leginkább a határozottságot díjazták az emberek (81 pont), de e tekintetben a miniszterelnök se nagyon maradt el tőle (77 pont). Eléggé felkészültnek (69, illetve 67 pont) és relatíve felelősségteljesnek tartották a két frontembert (52-52 pont).

Az MSZP hívei ugyanúgy értékelték a kormányfőt, mint a Fidesz támogatói elnöküket, minden minősítő mutató lényegében azonosan magas, 70 pontot meghaladó. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy a Fidesz tábora kritikusabban értékeli Gyurcsányt, mint a szocialisták Orbánt: a különbség 10 pont körüli. A bizonytalan választópolgárok viszont perspektívaadás és felelősség tekintetében Gyurcsányt többre tartották Orbánnál (17-18 pontos különbségek).

Gyurcsány Ferenc évértékelő beszéde kezdete előtt a Fidesz frakciója kivonult a parlamenti ülésteremből. Ezt a lakosság kétharmada elutasítja, s csak egyötödnyien támogatják. Az MSZP hívei egy emberként helytelenítik a plenáris ülésről való távozást, a Fidesz tábora megosztott, de a többség (56 százalék) egyetért az akcióval. Az ellenzéki párt támogatóinak egynegyede bírálja a Fidesz-frakció kivonulását, és a bizonytalan választók majdnem háromnegyedének is negatív a véleménye. (Szonda Ipsos)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.