Osztálylétszám: legalább 15 fő
"Már három önkormányzat tartja fönn az iskolát, nem tudunk tovább társulni." "Nincs a közelben olyan iskola, amelyhez társulhatnánk." "A gyermeklétszám folyamatosan nő a településen." Ilyen indoklásokkal kért engedélyt a további önálló működésre immár 306 általános iskola az Oktatási Hivatal Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközponttól (OKÉV).
A közoktatási törvény tavalyi módosítása szerint az általános iskolának nyolc évfolyama van. E pofonegyszerű tételből azonban bonyolult helyzetek adónak. Nyolcnál kevesebb évfolyammal nem működhet majd iskola. Márpedig a legtöbb kistelepülésen csak alsó tagozat van, felső nincs, tehát nem lehet meg a nyolc osztályuk. Társulniuk kell egy másik iskolával, ahol van felső is.
További kérdés, hogy mi számít évfolyamnak. A 7. és a 8. évfolyamot ugyanis csak akkor lehet figyelembe venni, ha a létszám eléri a törvényben előírt maximális osztálylétszám felét, vagyis legalább 15 tanuló van. Ha nincs, akkor szintén társulni kell. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mindez hány iskolát érint.
A tagiskolává válás korántsem jelenti azt, hogy az iskolaépületet bezárják. Az önkormányzatok megállapodhatnak például abban, hogy az egyik településen működik az alsó, a másikon a felső tagozat. Megoldás lehet az is, hogy mindkét településen helyben marad mind a 8 évfolyam, de az egyik intézmény a tagiskola, a másik pedig a székhely lesz. Ebben az esetben az önkormányzatoknak közösen kell foglalkoztatniuk a tanárokat, így megeshet, hogy a tanároknak ingázniuk kell. Megoldás az is, hogy több település egy 8 évfolyamos iskolát tart fönn, és oda utazik minden diák (és tanár): ebben az esetben a többi település iskoláit bezárják. Az esetleges társulás formájáról az önkormányzatok döntenek: az átalakulásról 2008. augusztus 31-ig kell gondoskodniuk.
Előfordul, hogy egy iskola már több tagintézményből áll, így nincs lehetősége további társulásra, bár nincs meg a szükséges létszám. Akadály lehet, ha a diákok utaztatása megoldhatatlan. Ezekben az esetekben "felmentést" lehetett kérni, de ennek a határideje már lejárt.
- A kérelmezők többsége a fenti okokra hivatkozik - mondja Tellné Horváth Zsuzsa, az Oktatási Hivatal OKÉV-vezetőhelyettese. Arra is akad példa, hogy a 7. és a 8. évfolyamokon nincs meg ugyan az előírt létszám, az utánpótlás azonban biztosított, hiszen a 4. és az 5. osztályokba 25-25 diák jár. Ezek az iskolák várhatóan engedélyt kapnak a további önálló működésre. Arra azonban hiába hivatkoznak az iskolák - mint tette egyikük -, hogy az intézmény infrastruktúrája minden tekintetben megfelel a jogszabályban előírtaknak, van tornaterme, informatikai szaktanterme, nyelvi laborja, sőt, színpada is. Ha egyszer nincs elég gyerek, akit taníthatnának, nagy valószínűséggel nem kapnak engedélyt az önálló működésre - közölte Tellné Horváth Zsuzsa.
Az iskola nyilván nem véletlenül hivatkozott a kiváló felszereltségre. Az oktatási kormányzat ugyanis éppen azért hozta a fenti szabályokat, hogy a kistelepülések diákjai is ugyanolyan jó körülmények között tanulhassanak, mint nagyvárosi társaik. Vagyis álljon rendelkezésükre megfelelő létszámú szaktanár, legyenek jól felszerelt tantermeik és tornatermeik, és járhassanak kedvük szerint szakkörökre. Ezeket a feltételeket ugyanis a legtöbb kisiskola nem tudja teljesíteni.