Csőbe húzott alvállalkozók
A botrány az elmúlt napokban pattant ki a vasi megyeszékhelyen. Kövesi Csabát, a zalalövői Kövesi és Társa Kft. ügyvezetőjét a Varpex Zrt. alvállalkozói bízták meg érdekeik képviseletével. Első felháborodásukban összegyűltek a károsultak és petíciót írtak a megrendelőnek, a fővállalkozónak és az őket foglalkoztató Varpex Zrt.-nek. Kilátásba helyezték: ha nem segítenek, kiássák és felszedik az általuk lefektetett, mintegy 2500 méternyi csövet.
- Nem szedhetik fel a csöveket, mert a közüzem megrongálása bűncselekmény - mondta Németh Kálmán szombathelyi alpolgármester.
A bonyolult történet lényege összefoglalva: Szombathely az Európai Unió ISPA-pályázatán mintegy hárommilliárd forintot nyert a város nyugati részének szennyvíz- és csapadékgyűjtő rendszerének fejlesztésére. A megvalósításra közbeszerzési eljárást írtak ki, amelyet a Borostyánkő 2005 konzorcium nyert meg. A munkálatok végeztével azonban kiderült: a vállalkozó alvállalkozói szerződést kötött a fővárosi Varpex Zrt.-vel, az pedig újabb alvállalkozóknak adta ki a munkák nagy részét. Németh Kálmán szombathelyi alpolgármester azt mondta: a várost nem terheli felelősség, mert ők minden rájuk vonatkozó fizetési kötelezettséget teljesítettek. Az önkormányzatnak azonban nincs semmilyen szerződése az alvállalkozókkal, ezért egyeztetést kértek a fővállalkozó konzorciumtól.
Ezen a megbeszélésen senki nem jelent meg a Varpextől. A konzorcium képviselői ugyanakkor azt mondták: az említett cégnek - futamidőn belül - 32 millió forintos követelése van velük szemben, amelyet kifizetnek az alvállalkozóknak. Felajánlották, hogy a nehéz helyzetbe került dolgozóknak munkát ajánlanak.
Közbevetőleg megjegyzendő: a gond az, hogy a 32 millió csak nyolc százaléka a tartozásnak. Szitár Zsolt, a Swietelsky Kft. területi igazgatója, a konzorcium képviselője erre reagálva azt mondta: ők a szerződésben vállaltak szerint teljesítették a beruházóval és saját alvállalkozóikkal szembeni kötelezettségeiket. Az alvállalkozók további alvállalkozóival nem állnak kapcsolatban.
Időközben kiderült: a Varpex Zrt. ellen felszámolási eljárás kezdődött. Ezt megerősítette Kövesi Csaba is, akivel a Varpex igazgatója közölte a felszámolás tényét.
- Törvényi szabályozás kell a pénzügyi fegyelem és az alvállalkozók helyzetének megerősítésére - közölte Hankó Faragó Miklós kormánypárti parlamenti képviselő, aki elmondta: sajnálatos, hogy a kormány tavaly decemberben átdolgozásra visszakérte a törvénytervezetet. Abban az állt, hogy ha valamely cég nem elégíti ki a jogos tartozást, akkor a sor végén állók inkasszóval élhetnek. Az egykori igazságügyi államtitkár úgy véli: kár, hogy bizonyos építési vállalkozói körök lobbija időlegesen elérte célját.
Kövesi Csaba húsz emberrel dolgoztatott a szombathelyi csatornafektetésen. Bár mindenki megkapta fizetését, mégis érheti kár őket. Ugyanis ha a kft. nem kapja meg az anyagba és eszközökbe fektetett nyolcmillió forintot, akkor a kis cég nem jut újabb munkához, mert nem tudja teljesíteni egy újabb megbízás feltételeit. Akkor pedig előfordulhat, hogy a már dolgozó romák utcára kerülhetnek.