Cinkelt címkével játszott a Treff Kft.?
Másfél tonna kolbászt, párizsit, szalámit és virslit foglaltak le a szolnoki hatósági állatorvosok az elmúlt napokban, miután kiderült: a termékek nagy részének lejárt a szavatossága, s akadt köztük átcímkézett húskészítmény is. Az ellenőrök olyan étkezési zsírt is találtak, amely már több éve állt a raktárban.
Kriston Károly, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság helyettes vezetője tudósítónknak elmondta: a magyar termékeket az élelmiszer-nagykereskedéssel foglalkozó Treff Kft. szállította, főként Szolnok megyei kisboltokba. A hatósági ellenőrzést állampolgári bejelentésre kezdeményezték, a lejárt szavatosságú, átcímkézett termékeket lefoglalták, és hamarosan megsemmisítik azokat. Az ügyben rendőrségi eljárás indult.
Az MTI pénteki tudósítása szerint "az állat-egészségügyi hatóság megtiltotta a nagykereskedelmi egységben az állati eredetű termékeik forgalmazását." Erről azonban péntek délután a cég vezetői nem tudtak. A Treff egri fióktelepén arról tájékoztattak, hogy továbbra is zajlik a viszonteladók kiszolgálása. Ezt később a kft. ügyvezetője, Baráth Zoltán lapunknak megerősítette. Mint elmondta, a hatóságok csak a szolnoki raktárban talált ezernégyszáz kilogramm, különféle húsféleség forgalmazását tiltották be, de nem vonták be a cég működési engedélyét. (Erre az MTI szerint egyelőre csak javaslatot tett a hatóság.) Baráth Zoltán elismerte, hogy a lefoglalt hús nagy részének lejárt a szavatossága, de ezt azzal indokolta, hogy ezek a kisboltokból viszszaszállított, megsemmisítésre váró tételek voltak, amit a szabályok szerint, elkülönítve tároltak a többi hústól. (A másfél tonnából háromszáz kiló szintén megsemmisítésre váró növényi zsiradék volt.)
A megyei állat-egészségügyi igazgatóság közleménye szerint mintegy negyven kilónyi húsnál fennáll a gyanú, hogy meghamisították rajta a szavatosságot jelző címkét. Az ellenőrök szerint a hústermékeken talált címkék jelentősen eltérnek attól, amit a gyártó cégek alkalmaznak. Például az eredetileg színes címkék fekete-fehérek voltak, de hiányzott róluk a gyártó cég logója, a termék azonosító jelölése. (Az inkább már a betli kategóriájába tartozhat, hogy az állítólag átírt fogyaszthatósági határidők mellett az egyik címkén a tömeget éppenséggel nullával jelölték.)
Az élelmiszer-hamisítás gyanúját az ügyvezető először nem kívánta kommentálni, mondván, hogy meg kell várni a hivatalos vizsgálat végeredményét, majd úgy fogalmazott, hogy "nem tudott arról, hogy ilyesmi történt volna a cégnél".
A hatóságok szerint hamisított címkéjű hústermékekből a cég Jász-Nagykun-Szolnok megye mellett Heves, Pest, és Hajdú-Bihar megyei üzletekbe is szállított. Az állat-egészségügyi igazgatóság intézkedett, hogy az érintett üzletekből szállítsák vissza a nagykereskedelmi egységbe a termékeket, illetve ezeket az üzleteket folyamatosan ellenőrzik.