Vizitdíj: pontosítások következnek
Rosszul döntöttek azok az intézmények, amelyek sok pénzt költöttek a vizitdíjjal kapcsolatos tájékoztató plakátokra, szórólapokra. Nagyon valószínű, hogy újra kell nyomtatniuk ezeket. A szabályok a tárca honlapján szinte óráról órára változnak ugyanis. Csak tegnap derült ki például, hogy akár több tízezer forinttal is többet kell leróniuk a beutaló nélkül érkező, ráadásul területen kívüli betegeknek az ellátásért. Az erről szóló jogszabály ugyan tíz éve hatályos, de a vizitdíjról szóló törvény megszületéséig a szabad orvos- és intézményválasztás elvi lehetősége miatt nem alkalmazták. Február 15-től viszont nem lehet eltekinteni a beutalási rendtől. Az adott intézményhez vagy orvoshoz ragaszkodó "távoli" betegnek vállalnia kell az ellátás költségeinek 30 százalékát, igaz, maximum "csak" 100 ezer forintot. Nyár középig felmentést kaptak e szabály alkalmazása alól azok, akiknek a kezelése január elseje előtt kezdődött az adott intézményben. Így például a várandós nőknek legkorábban július elsejétől kell ezt a díjat megfizetniük, ha választott orvosnál szülnek.
Ha szükséges, módosítják, finomítják a vizitdíj beszedésének rendszerét; az első hetek tapasztalatait folyamatosan értékelik - ezt Molnár Lajos miniszter ígérte a közszolgálati televízió Nap-kelte című műsorában tegnap.
A pontosítások között elsőként talán a gyerekek sürgősségi ellátásával kapcsolatos törvénymódosítással foglalkozhat a parlament. A vizitdíjról szóló törvény alapján egyértelmű, hogy a sürgősségi ellátást indokolatlanul kérő 18 éven aluliaknak is 1000 forintot kell fizetniük, a tárca jogértelmezése szerint viszont a gyerekektől az ellátórendszer egyetlen pontján sem kérhető pénz. Noha a lapunk által megkérdezett kórházakban - a fővárosi Szent Lászlóban és a Heim Pál Gyermekkórházban - az elmúlt két napban nem kérték ezt az összeget, mert hallottak a tárca álláspontjáról, azok, akik "csak" a törvényt olvasták, még megtehetik.
Szintén a sürgősségi ellátás körüli zavart kívánja rendezni a tárca másik jogértelmezése, amely szerint csak akkor térítésmentes az orvosi szolgáltatás, ha életveszély elhárításáról van szó, minden egyéb sürgősségi esetben a 300 forintot meg kell fizetni. Az ügyeletben történő, de halasztható ellátások tarifája pedig 1000 forint. A legtöbb betegtájékoztató a jogszabályok alapján készült el, azaz csak a nulla és az 1000 forintos tarifát tartalmazza.
Hideg zuhanyként érte a kórházban fekvő betegeket, hogy hiába kezdődött meg a kezelésük még a vizitdíj bevezetése előtt, ha február 15-én, illetve azt követően is benn fekszenek, már ketyeg a napidíj. A Fővárosi Szent László Kórházban pénteken volt olyan távozó beteg, aki, ha akarta volna, sem tudta megfizetni a napidíjat. Mentő vitte, nem volt nála pénz, hozzátartozóit pedig nem tudta időben értesíteni. Dr. Arányi Zsuzsa orvos igazgató a sajtó számlájára írja, hogy a cikkek nem tették egyértelművé: a daganatos, a cukorbetegeknek csak a szakrendelőben nem kell fizetniük. A kórházi napidíj rájuk is vonatkozik. (Mentségünkre legyen mondva, a hivatalos tárcahirdetések is félreérthetően fogalmaztak.) Kiskapu csak azok számára van, akik például a kemoterápiát megkaphatják néhány órás kezeléssel, mert ez járóbeteg-ellátásként vizitdíjmentessé tehető.