Orbán Viktor célja a a baloldali szavazók megszólítása volt

Politológusok szerint a baloldali szavazók megszólítása volt az egyik fő célja Orbán Viktor pénteki országértékelő beszédének.

Abban Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakértője egyetértett, hogy a beszéd központi gondolata az "új többség" és az ehhez kapcsolt "új arisztokrácia"-kép volt. Az új többségben az ellenzék vezére megszólította a baloldali szavazókat, a fiatalokat és az időseket egyaránt. Az új arisztokrácia kifejezés használatával pedig egyértelműsítette, a korábban még ilyen formában még nem megnevezett, ellenséget - mondták a szakértők.

Mráz Ágoston Sámuel szerint akár sikeres is lehet a baloldali szavazók megszólítása. A vele szemben felépített baloldali vádakat ugyanis megpróbálta "leszerelni" Orbán Viktor, ráadásul finoman önkritikát is gyakorolt, amikor az alázat fontosságát hangsúlyozta - emelte ki a szakember.

Szomszéd Orsolya ugyanakkor úgy látja, hogy egy ilyen beszéddel önmagában nem biztos, hogy meg tudta szólítani az ellenzéki vezető a baloldaliakat: Orbán Viktor személye, még mindig "versenyhátrányt" jelent a jobboldalnak, mivel még mindig megvan az ellenszenv vele szemben a másik oldalon. A szakértő szerint ugyanakkor az nem új jelenség, hogy Orbán Viktor a plebejus politikát képviseli a gazdagokkal szemben: korábban már más kifejezéseket használva próbálta ezt a szerepet. Mind a két elemző kiemelte az "egy az ország, egy a zászló" jelmondat fontosságát, amely a korábbi "egy a tábor, egy a zászló" kifejezést váltotta fel.

Szomszéd Orsolya szerint a korábbi elhatárolódó, kirekesztő stratégia ezzel némiképp módosult, de nem változott meg alapvetően. Mráz Ágoston Sámuel úgy látja, hogy Orbán Viktor ezzel túllépett a korábbi megosztó stratégián, szélesebb körhöz szeretett volna szólni. Olyan elszánt politikus képe rajzolódott ki, aki nem azonnal akarja a hatalmat - mutatott rá. A politológusok abban egyetértettek, hogy ez a beszéd nem volt programadó, hiányoztak a konkrétumok belőle. Ennek oka az is lehetett, hogy a konkrét javaslatokat későbbre tartogatja az ellenzéki vezető - tették hozzá.

Mráz Ágoston Sámuel szerint Orbán Viktor hangsúlyosan nem célzott a kormányváltás szükségességére és nem adott jelszavakat a márciusi demonstrációkhoz, elhatárolódott a szélsőjobboldali tüntetésektől is.

Szomszéd Orsolya rámutatott: a Fidesz vezetője habár nem buzdított, mégis fenntartja a feszültséget. A politológusok eltérően válaszoltak arra a kérdésre is, hogy vajon Orbán Viktor reagált-e Gyurcsány Ferenc hétfői évértékelő beszédére: Szomszéd Orsolya szerint nem reagált konkrétan a miniszterelnöki beszédre, de a kormányt erősen bírálta, Mráz Ágoston Sámuel ugyanakkor hangsúlyozta: Orbán Viktor szóba hozta a Gyurcsány-beszéd vitatott pontjait, például az iskolai digitális táblákat.

A két elemző szerint kommunikációs szempontból nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy Gyurcsány Ferenc úgy időzítette a jegybankelnök-jelölt bemutatását, hogy az néhány órával megelőzze Orbán Viktor beszédét. A szakértők úgy vélték: egyelőre kérdéses, hogy ez az esemény milyen hatással lesz az Orbán-beszéd visszhangjára, valóban eltereli-e arról a figyelmet.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.