Félbeszakadt a Kossuth térrel foglalkozó nemzetbiztonsági bizottsági ülés

Félbeszakította a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülését Lázár János (Fidesz), miután úgy ítélte meg, a kormánypárti képviselők megzavarták az ülés munkáját. Az SZDSZ nem támogatta azt a szocialista indítványt, hogy ne Lázár János vezesse az ülést. Az MDF szerint a pártok politikai játszótérnek használják a parlamentet.

A nemzetbiztonsági bizottság, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottság együttes ülést tartott, hogy meghallgassák Szilvásy György kancelláriaminiszternek, Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszternek, Bene László országos rendőrfőkapitánynak valamint Galambos Lajosnak, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának beszámolóját a Nemzetbiztonsági kabinet múlt heti üléséről.

Az ülés elején Keleti György (MSZP) azt indítványozta, hogy az együttes ülést Simicskó István (KDNP), a nemzetbiztonsági bizottság elnöke vezesse. Indoklása szerint Lázár János, a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke részt vett a Kossuth téri kordon elbontásában, így nem lehet bízni abban, hogy elfogulatlanul vezetné az ülést. Hivatkozott arra, hogy a házszabály nem rendelkezik arról, együttes ülés esetén melyik elnök vezeti az ülést.

Simicskó István szerint az, hogy valaki részt vett a kordonbontásban, semmilyen elfogultságot nem jelent, és semmi nem indokolja, hogy támogassák a kormánypárti javaslatot. Demeter Ervin értelmetlennek nevezte a javaslatot.

Lázár János szerint etikátlan és a demokrácia megcsúfolása lenne, ha a parlamenti többség elítélne egy parlamenti képviselőt.

A honvédelmi és rendészeti bizottság 8 igen, egy nem és egy tartózkodás mellett elfogadta Keleti György indítványát. A nemzetbiztonsági bizottságban Simicskó István nem tette fel szavazásra a kérdést, majd szünetet rendelt el.

A szünet után Lázár János bejelentette, hogy a házszabály 55. § 1. bekezdése értelmében az ülést határozatlan időre félbeszakítja, mert a kormánypárti képviselők megzavarták az ülés munkáját. Mint mondta, a házbizottság állásfoglalását fogja kérni az ügyben. Simicskó István azt közölte, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ülését egy későbbi időpontra fogja összehívni. Ezt követően az ellenzéki képviselők elhagyták az üléstermet.

Gulyás József (SZDSZ) azt mondta: minden adott a bizottsági ülés megtartásához, és azt kérte a megjelentektől, tartsák meg eredetileg tervezett beszámolójukat. Petrétei József rendészeti miniszter megismételte: rendőr-szakmai szempontból továbbra is indokolt a Kossuth téri kordon fenntartása.

A testület ülésén a teremben maradt kormánypárti és MDF-es képviselők előtt Szilvásy György kancelláriaminiszter azt hangsúlyozta, a Nemzetbiztonsági Hivatal adatai szerint többek között fegyverek, támadóeszközök beszerzéséről, erőszakos cselekmények és provokációk előkészítéséről, valamint a rendőri erők elvonásáról vannak információk.

A miniszter kiemelte: a szélsőséges csoportok legfontosabb célkitűzése a Kossuth téri kordon lebontása.

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter hangsúlyozta: a Kossuth tér szimbolikus jelleggel bír, amit erősít a lezárás is. Hozzátette, a tér helyzetét rendezni kell, azt a rendőrség is tudja, hogy a kordont nem lehet örökké fenntartani.

A meghallgatások után a kormánypárti képviselők sürgették, legyen mielőbb újabb bizottsági ülés, akár együttesen, akár külön, és vitassák meg az eredeti napirendi pontokat. Bene László országos rendőrfőkapitány és  Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója arról tájékoztatta a bizottságot, hogy több ügyben is folyik a nyomozás az alkotmányos rend  elleni szervezkedés, illetve lázadás előkészítése miatt.

Kövér László (Fidesz) az elrendelt szünetben újságíróknak kijelentette: "Én képviselőként fenntartom magamnak a jogot, hogy ebben a bohóccirkuszban ne vegyek részt, ezzel megalázom saját magam és a választóimat is".

Ha péntek, akkor fideszes PR-akció - így összegezte Vadai Ágnes szocialista parlamenti képviselő az együttes bizottsági ülésen történteket újságírók előtt. Hozzátette: a Fidesz képviselői cirkuszt csináltak abból a bizottsági ülésből, amelyiken két miniszter, az országos rendőrfőkapitány és a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője megjelent.

Vadai Ágnes szerint a fideszes képviselők pártkatonaként és nem képviselőként viselkedtek. Úgy vélte, a két héttel ezelőtti kordonbontás és a mostani kivonulás egyaránt felelőtlen politikai magatartás.

Gulyás József (SZDSZ) elmondta: az SZDSZ nem támogatta a szocialista indítványt, amelyet szerencsétlennek tart, mivel ezzel meghiúsult az érdemi munka, hogy bizottsági keretek között hallgathassák meg a miniszter, a rendőrség, a nemzetbiztonsági hivatal vezetőit.

Közölte: kezdeményezésére a megjelentek mégis tájékoztatást adtak a március 15-i ünnephez kapcsolódó fenyegetésekkel kapcsolatban. Felszólat mind a három ombudsman is, akik az állampolgárok megfelelő tájékoztatását hiányolták, ezért kedden a Nemzetbiztonsági Hivatalban tájékozódnak a részletekről - tette hozzá.

Az MDF - azon túl, hogy a kisebbik ellenzéki párt véleménye szerint a pártok politikai játszótérnek használják a parlamentet - értelmetlennek és házszabályellenesnek tartja a szocialisták indítványát, hogy ne Lázár János vezesse az ülést.

"Az érintett Fidesz- és a KDNP-frakciók a döntésre szokásuk szerint kivonulással reagáltak" - közölte Karsai Péter, a honvédelmi bizottság MDF-es alelnöke pénteken az MTI-vel.Kommünikéje szerint a kormánypártoknak a levezető elnök személyével kapcsolatban tett felvetéséből kitűnik, hogy valójában nem áll szándékukban érdemi tárgyalást folytatni a nemzetbiztonsági szakszolgálatok jelenlegi tevékenységéről, a Fidesz és a KDNP pedig a kivonulást választja.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.