Orosz általános iskolai igazgató vs Microsoft
Alekszandr Ponoszov – akit 266 ezer rubeles (1 rubel kb 8 forint) károkozással vádoltak és elvileg öt éves szabadságvesztéssel is sújtható lett volna – visszautasította a bíróság döntését, ártatlanságának kimondását követelve. A nyugat-szibériai falu iskolaigazgatója elmondta: jóhiszeműen vásárolta a számítógépeket, a rajtuk lévő szoftverrel együtt.
Ponoszov ügye nagy visszhangot váltott ki Oroszországban. Védelmére kelt a Gorbacsov-alapítvány, a Vlagyimir Putyin által életrehívott Társadalmi Kamara is. Maga az államfő ostobaságnak minősítette az eljárást.
Nem véletlen azonban, hogy a szellemi tulajdont kevéssé védő Oroszországban épp olyan személyt vádoltak, aki maga is inkább áldozata a szellemi tulajdon gyakorlatilag nem létező védelemének. Az eljárás így a Microsoft multimilliárdos tulajdonosa, Bill Gates és egy szegény iskolaigazgató vitájának hangulatát kapta. (Egyébként nem a Microsoft a felperes, az ügyet Perm megye ügyészsége indította. A szoftvercég oroszországi képviselete ugyanakkor bocsánatkérést várt Ponoszovtól, pénzbírság nélkül. A direktor ezt elutasította. 2004-ben már szabtak ki letöltendő szabadságvesztést Oroszországban kalózprogramok terjesztéséért. Az Alfa Computers cég vezetőit akkor a Microsoft jelentette fel, miután a moszkvai cég az általa javított pc-kre feketén szerzett operációs rendszert telepített.)
A mostani per az érzetet keltette, hogy a szellemi jogok védelme valójában a „multik” fegyvere, amellyel indokolatlanul magasra verik fel a programok árát, nagy terhet róva a kisfelhasználókra.
Oroszország elvileg nyáron válhat a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tagjává. Az egyik amerikai kifogás a tagság ellen éppen az volt, hogy Moszkva nem biztosítja a szellemi tulajdon védelmét. Országszerte bármelyik CD-boltban, piacon, aluljáróban könnyedén beszerezhető bármilyen új film, zenei album vagy szoftver, egy-két száz rubelért. Mivel Moszkva ez ellen nem tud harcolni - legfeljebb annyit tett, hogy a tavaly nyári szentpétervári G8-csúcsra bezárták az északi város CD-boltjait, hogy ne szúrjon szemet az illegális CD-k széles kínálata - jól jött a pehelysúlyú igazgató és a szoftvergóliát harca. Ezzel az orosz vezetés szellemi tulajdon védelme terén tapasztalható tehetetlenségét már-már szociálpolitikai erénynek láttatta, amely révén a csekély pénzű felhasználók is hozzájuthatnak a legmodernebb programokhoz.