Tiltakozzunk virtuálisan
„Harmincnégy éve nem szólaltam fel háborúellenes tüntetésen – ismerte el Jane Fonda egy januári összejövetelen, amelynek résztvevői az iraki háború ellen tiltakoztak. Ami azt illeti, ezzel valószínűleg nem állt egyedül. A tüntetés résztvevőinek többsége az ő őszülő korosztályához tartozott” – olvassuk a Washington Postban. A cikk szerzője, Jennifer Earl szociológus azt vizsgálja, milyen hatással van az internet a politikai részvételre.
Az internet nagy segítség a tüntetések szervezőinek. A világháló segítségével könnyebb és olcsóbb a mozgósítás. A washingtoni megmozdulást is az interneten hirdették meg. A szervezők honlapjáról bárki letölthette és kinyomtathatta (angolul, spanyolul és arabul) a háború befejezését követelő plakátot. A nagy közösségi portálok felhasználói honapjukon egy kattintással elérhetővé tehették a tüntetésre hívó posztert. Hagyományos módszerekkel drágább és fárasztóbb lett volna a hirdetés.
„Az internet azonban nem csak a hagyományos tüntetések megszervezését könnyíti meg. Egyre inkább maga az internet válik a tiltakozás terepévé. Az aktivisták online demonstrációkkal szállnak szembe a kormányokkal és nagyvállalatokkal” – véli Earl.
A PetitionOnline.com-on például néhány kattintással bárki tiltakozást indíthat. Az 1999 óta kezdeményezett több tízezer online tiltakozást összesen 47 millióan írták alá. „Az online aktivizmus nagy változásokat indít el, mert a köznapi embereknek is lehetővé teszi, hogy bekapcsolódjanak a politikai kezdeményezésekbe. A jövőben talán az egyszerű polgár is aktívabban vesz majd részt a közügyekben. A politikusok már ki is vetették hálójukat az ifjú online aktivistákra.”
A fiatalok azonban egyelőre kicsúsznak a hálón. Az interaktivitást szeretik, a politika viszont nem érdekli őket. Earl tapasztalata szerint 40 százalékuk már aláírt ugyan online petíciót, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy érdeklődnek a közügyek iránt. Eleve kétséges ugyanis, hogy mennyire elkötelezettek a protestálók, ha egyetlen kattintásnyi erőfeszítés árán csatlakozni lehet az online tüntetéshez.
Ráadásul a PetitionOnline 47 millió aláírójának jelentős része nem közüggyel kapcsolatos kezdeményezést támogatott. Volt, aki kedvenc tévécsatornáját akarta megmenteni, mások egy online számítógépes játék hibáinak kijavítását követelték. Akadt, aki azért indított online aláírásgyűjtést, hogy a Disney Channel műsorai az interneten is nézhetők legyenek, nehogy az iskolás gyerekek lemaradjanak kedvenc filmjükről. Sokan támogatták azt a petíciót is, amely a Backstreet Boys együttes tagjaitól követelte, hogy ázsiai turnéjuk során ne csak Kínában és Japánban lépjenek fel.