Pekingre tekintve
A testület egyetlen nem kínai nemzetiségű (!) direktora elmondta, hogy az ázsiai ország hét városában rendezik augusztus 8. és 24. között a monumentális eseményt - a főváros mellett a futballtornának otthont adó Shenyangban, Qinhuangdaóban, Tianjinben és Sanghajban, továbbá a vitorlásokat vendégül látó Qingdaóban, valamint a lovasversenyekre kijelölt Hongkongban -, s a 105 hivatalos helyszín közül 37-ben tartják majd a 28 sportág viadalait. (A "maradék" 68 létesítmény között szállodák, akkreditációs, média- és logisztikai központok találhatók.)
Megtudtuk, hogy a hozzávetőleg 10 500 sportoló és a mintegy 5500 kísérő szállásául szolgáló, negyvenkét öt- és nyolcemeletes épületből álló olimpiai falu tizenhét kilométerre terül el a Tienanmen tér környéki városközponttól, s legföljebb harminc percnyire a legtávolabbi versenyszínhelytől. Az említett 37 sportcsarnok és stadion közül Vajda ma még csupán hármat-négyet tart alkalmasnak a küzdelmek lebonyolítására, ám az esztendő végéig valamennyi elnyeri végleges formáját. Tizenöt létesítmény vadonatúj lesz, a továbbiakat felújítják, modernizálják, illetve ideiglenes jelleggel építik csak fel. A pekingi szervezők az összes helyszínt úgynevezett tesztversenyekkel vetik próba alá: kettőt már tavaly megrendeztek, huszonhatot az idén tartanak, tizennégyet pedig jövőre.
A küldöttségek mozgását 450 kilométernyi "olimpia sáv", azaz kizárólag a játékok hivatalos szereplői számára használható közlekedési útvonal segíti. Sokatmondó adat, hogy amíg legutóbb, Athénban összesen 5,7 millió jegyet hoztak forgalomba, addig Kínában 9,5 millió belépőt nyomtatnak, ugyanakkor ezek ára a görögországi tiketteknek csupán negyven-ötven százaléka lesz. A legnagyobb létesítményben, a megnyitó és a záróünnepség, valamint az atlétikai versenyek helyszínéül szolgáló stadionban "bruttó" 85 ezer, "nettó" 65 ezer ülőhelyet alakítanak ki (a különbség a kommentátorállásokra, az újságírók és a VIP-vendégek részére fenntartott helyekből adódik). Jó hír a hivatalos kiküldötteknek, hogy a vízummal nem kell külön bajlódniuk, mivel akkreditációs kártyájuk azt is helyettesíti.
A jelek szerint tehát Peking minden tekintetben garantálja majd a siker feltételeit. A sikert nem, de ezt eddig is tudtuk.