"Jön a hideg!"
Nos, lehet, hogy az időközben eltelt hat év nem volt elegendő az előrejelzések módszertanának felülvizsgálatára, talán még mindig túl nagy százalékban építenek a hagyományos módszerekre, százéves átlagokra, talán a számítógépes prognózisok kiértékelésénél a szinoptikus még mindig túl sokban támaszkodik az eszerint változatlan megszokásra, de a helyzet az, hogy sajnos a hat évvel ezelőtti eset ezen a télen is többször megismétlődött. "Ma még szokatlanul enyhe az idő, de hétvégére itt a lehűlés" - hangzik a jóslat, november óta ismét és ismét. Valóban, a rekordmeleg napok után kissé visszaesik a hőmérséklet (messze nem a szokásos átlagra, hanem jóval a fölé), de azután újra magas hőmérsékletek alakulnak ki, nagy kiterjedésekben, és ismét rekordok sora dől meg.
A január 19-i vihart "erőteljes hidegfrontbetörésként" jellemezték az előrejelzések, hozzáfűzve, hogy utána a hőmérséklet "visszatér a normális téli mederbe". Nos, a hajnali hidegfrontbetörés során több melegrekord megdőlt, nem is tized fokokkal, hanem némelyike kettő, két és fél, sőt három fokkal, délután 14-16 fokos melegeket mértek, mélyen a hidegfront mögött... "Markáns hidegfrontot" jeleztek 21-re is, melyből az adott nap közeledtével "legyengült hideghullám" ígérete lett, végül azt se vettük észre. Azóta is, fáradhatatlanul, tévén, rádión, mindenütt: "Itt a zord tél"; "Winter marsall támadásban" (plusz 4-5 fokkal támadott a "marsall"), "jön az igazi tél" (mégse kellett nagykabát); "véglegesen itt a tél" - mondják szombaton (keddre plusz 8 fokra emelkedik a hőmérséklet: napos, derűs tavasz); "csütörtökre visszatér a hideg" - jósolják kedden (visszatérő hideg helyett: plusz 12 fok). És így tovább, a végtelenségig. A hibás előrejelzések kínosan hosszú sora mögött nyilvánvalóan téves helyzetértelmezés áll.
2001-es írásom után kaptam hideget-meleget; ellencikk is megjelent, mely kétségbe vonta a klímaváltozás elméletét. Persze érvelve miért ne lehetne kétségbe vonni ezt is, mint bármely más elméletet. Amit csinálunk, addig tudomány, ameddig vitatható. Azóta a Meteorológiai Szolgálat háza táján is más szelek fújnak, 2005 nyara óta már szerintük is van globális felmelegedés (így a VAHAVA 2003-as indulásától csak két évet kellett fagyos ellenszélben végigcsinálnunk). A jegelt személyes kapcsolatok is olvadóban vannak, s amolyan kutya-macska barátságba keveredtünk. Erre alapozva kérem: ne vegyék rossz néven, ha morgok. Senkit nem akarok megbántani. De ettől még ezt az észrevételt meg kellett tennem cikkem hatodik évfordulóján.
Zágoni Miklós
fizikus