"Jön a hideg!"

2001 januárjában jelent meg a Magyar Hírlapban egy cikkem "Jön a hideg!" címmel. Az idézőjel része volt a címnek; arra utalt, hogy az időjárás-jelentések rendre így kommentálták az akkor is szélsőségesen meleg telet: "Ma még ugyan igen enyhe lesz az idő, de a hétvégén jön a hideg!" Felhívtam a figyelmet arra, hogy a hidegfront újbóli és újbóli bejelentése ellenére sem jött meg a hideg, sőt megemlítettem a kedvencemet is, mely egy enyhe februári nap délutánján hangzott el, így, harsányan: "Tél tábornok újra támad!" Harmadnapra százéves melegrekord dőlt meg.

Nos, lehet, hogy az időközben eltelt hat év nem volt elegendő az előrejelzések módszertanának felülvizsgálatára, talán még mindig túl nagy százalékban építenek a hagyományos módszerekre, százéves átlagokra, talán a számítógépes prognózisok kiértékelésénél a szinoptikus még mindig túl sokban támaszkodik az eszerint változatlan megszokásra, de a helyzet az, hogy sajnos a hat évvel ezelőtti eset ezen a télen is többször megismétlődött. "Ma még szokatlanul enyhe az idő, de hétvégére itt a lehűlés" - hangzik a jóslat, november óta ismét és ismét. Valóban, a rekordmeleg napok után kissé visszaesik a hőmérséklet (messze nem a szokásos átlagra, hanem jóval a fölé), de azután újra magas hőmérsékletek alakulnak ki, nagy kiterjedésekben, és ismét rekordok sora dől meg.

A január 19-i vihart "erőteljes hidegfrontbetörésként" jellemezték az előrejelzések, hozzáfűzve, hogy utána a hőmérséklet "visszatér a normális téli mederbe". Nos, a hajnali hidegfrontbetörés során több melegrekord megdőlt, nem is tized fokokkal, hanem némelyike kettő, két és fél, sőt három fokkal, délután 14-16 fokos melegeket mértek, mélyen a hidegfront mögött... "Markáns hidegfrontot" jeleztek 21-re is, melyből az adott nap közeledtével "legyengült hideghullám" ígérete lett, végül azt se vettük észre. Azóta is, fáradhatatlanul, tévén, rádión, mindenütt: "Itt a zord tél"; "Winter marsall támadásban" (plusz 4-5 fokkal támadott a "marsall"), "jön az igazi tél" (mégse kellett nagykabát); "véglegesen itt a tél" - mondják szombaton (keddre plusz 8 fokra emelkedik a hőmérséklet: napos, derűs tavasz); "csütörtökre visszatér a hideg" - jósolják kedden (visszatérő hideg helyett: plusz 12 fok). És így tovább, a végtelenségig. A hibás előrejelzések kínosan hosszú sora mögött nyilvánvalóan téves helyzetértelmezés áll.

2001-es írásom után kaptam hideget-meleget; ellencikk is megjelent, mely kétségbe vonta a klímaváltozás elméletét. Persze érvelve miért ne lehetne kétségbe vonni ezt is, mint bármely más elméletet. Amit csinálunk, addig tudomány, ameddig vitatható. Azóta a Meteorológiai Szolgálat háza táján is más szelek fújnak, 2005 nyara óta már szerintük is van globális felmelegedés (így a VAHAVA 2003-as indulásától csak két évet kellett fagyos ellenszélben végigcsinálnunk). A jegelt személyes kapcsolatok is olvadóban vannak, s amolyan kutya-macska barátságba keveredtünk. Erre alapozva kérem: ne vegyék rossz néven, ha morgok. Senkit nem akarok megbántani. De ettől még ezt az észrevételt meg kellett tennem cikkem hatodik évfordulóján.

Zágoni Miklós
fizikus

Az évi középhõmérsékletek eltérése az 1961-1990-es átlagtól az északi félgömbön
Az évi középhõmérsékletek eltérése az 1961-1990-es átlagtól az északi félgömbön
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.