Beragadt regadó
Nem jár visszatérítés annak, aki csalás útján jutott külföldről behozott autóhoz. Például úgy, hogy 2005 tavaszán kocsit vett olyan fantomcégtől, amelynek szervezői vámhatósági bélyegzőt hamisítottak, ezzel igazolták a behozatalt. Ezután a vevő meghatalmazásával és a hamis dokumentummal besétáltak az okmányirodába, s ott az autót forgalomba helyeztették.
Amikor az okmányiroda kiállította a hamisított vámhatósági igazolásra a forgalmit, végső soron bűnrészesként beszállt a csalásba. Ha ugyanis az okmányirodán egy nem különösebben bonyolult számítógépes adatbázis közbeiktatásával beütötték volna az autó alvázszámát, egy szemvillanás alatt kiderült volna, hogy a forgalmazó befizette-e a regadót vagy sem. De nem volt ilyen adatbázis. Az állam inkább kiállította a - végeredményben hamis - forgalmi engedélyt. A bűnös úton szerzett forgalmit nem vonta és vonja vissza.
A vevőt viszont átverték, ez nem vitás. És ebben közvetett módon az állam is ludas. A legdühítőbb az, hogy a regadó körül lezajlott végső fordulat is "állam tatának" kedvez. A regadó visszaigazolási kérelemhez ugyanis csatolni kell az adó megfizetését dokumentáló igazolást is. Na most ilyen a fentiek következtében nyilván nincsen. A behozatalt, a forgalomba helyezést intéző csaló eladó ugyan megfizettette a vevővel, de ezt bolond lett volna továbbadni az államnak. Zsebre vágta, majd felszívódott.
Arra, hogy ilyenkor mit tehet az állam "közreműködésével" rászedett vevő, VPOP-rendelet nélkül is könnyen válaszolhatunk.
Semmit.