Üzletet ajánlunk

Az uniós támogatásnak a valóban fejlődőképes vállalkozásokhoz kell eljutnia - érvelt lapunknak Bajnai Gordon a nemrég megnyílt pályázati források szigorú feltételei mellett. A fejlesztési kormánybiztos szerint többszörösen garantált, hogy a pénzzel sem a cégek, sem a politikusok nem élhetnek viszsza.

- A legnagyobb ellenzéki párt szerint az EU felfüggesztette a tárgyalásokat az uniós támogatásokról. Igaz ez?

- Ez a vád a közvélemény félrevezetése. Magyarország negyedikként adta be operatív programjait Brüsszelben - még tavaly december 20-án. Két nap múlva érkezett meg a válasz Alejandro Checchi-Langtól, az Európai Bizottság felelősétől, hogy a programok befogadhatók, a kereteket meg lehet nyitni. Így az első pályázatokat már ki is írtuk.

- Akkor mire alapozhatták az ezzel ellentétes állításukat?

- Talán arra, hogy Brüsszel feltett két kérdést. Január 8-án mindkét választ elküldtük, s ezeket elfogadták. Hozzáteszem, azóta is jönnek az új kérdések. Valamennyi ország kapott és kap ilyeneket, amelyik már beadta a programjait.

- Mire jó ez a pingpongozás?

- Ez a szokásos eljárás. Az uniónak négy hónap áll rendelkezésére, hogy a 27 tagország mind a 450 programját elbírálja. Ez rendkívüli feladat. Ezért amikor kérdeznek, egyúttal lenyomják a sakkórát, ami nálunk ketyeg, amíg nem válaszolunk. Gyorsan kell nyomogatni az órát, hogy a pénzek mihamarabb megérkezzenek.

- Nem lassul le így a tempó? Sokan várnak a támogatásokra...

- A 27 tagállam közül elsőként Magyarország írta ki a pályázatokat. Mindenkit megelőztünk.

- Az a kritika is megfogalmazódott, hogy a pályázóknak teljesíthetetlen feltételeket szabnak.

- Már a kérdést sem értem. A pályázati pénzek nem teremnek csak úgy, az az uniós polgárok és magyar adófizetők pénze. Így a támogatásért elvárható, hogy a következő 3-5 évben a pályázó hozzátegyen az ország növekedéséhez. Lényegében üzletet ajánlunk a vállalkozásoknak.

- Nyolc-tizenöt százalékos árbevétel-növekedést várnak a támogatásért, nem túlzás ez?

- Egy jól működő vállalkozásnál ez nem teljesíthetetlen. Főleg, ha az inflációt is figyelembe vesszük. Alacsonyabb növekedést is elfogadunk, ha a nyertes cég vállalja, hogy egy hátrányos helyzetű kistérségben teremt munkahelyeket.

- Mi történik, ha valaki nem tudja teljesíteni, amit vállalt?

- Eltelik a 3-5 év, megnézzük a teljesítményt, és ha rosszabb a vállaltnál, a jegybanki alapkamat kétszeresével kell visszafizetni a pénzt, akár egy hitelt. A tevékenységet folytathatja, a vásárolt gépeit megtarthatja. Így sem jár rosszul, hiszen ekkor az elnyert pályázati összeg "átalakul" egy nagyon kedvezményes hitellé. A visszafizetett összeget más ismét megpályázhatja. A pénz tehát nem vész el. Aki pedig sikeresen teljesít, annak a "hitelt" nem kell visszafizetnie, ő ingyen jutott adófizetői pénzhez. Szerintem ez jó ajánlat. De hadd kérdezzek vissza! Önök odaadnák a pénzüket egy idegen vállalkozónak, ráadásul úgy, hogy esetleg ne is kelljen visszafizetnie? Nem hiszem. A pályázat az a hely, ahol összetalálkozik az adófizetők közérdeke a pályázó vállalkozó magánérdekével. Márpedig az országnak az az érdeke, hogy olyanok nyerjenek el pénzt, akik mindannyiunk gyarapodását szolgálják. Az adófizető pénzét csak akkor szabad magánzsebbe adni, ha ezáltal garantált a növekedés. Értem, hogy ez kultúraváltást igényel, de nekünk vállalnunk kell az új szemlélet meghonosításának felelősségét. A nyolcezermilliárd forint hatalmas összeg, arra ösztönözhet, hogy a piaci érvényesülés helyett az államból akarjunk megélni. Ezt a magatartást a nemzetközi szakirodalom járadékvadászatként emlegeti.

- A vállalkozói érdekképviseletek szerint így csak az eleve tőkeerős cégek kapnak az uniós pénzből...

- Ha valaki megnyeri a pályázaton a szükséges 30 százalékot, hozzáteszi a maga húsz százalékát, a bank oda fogja adni neki a maradék ötvenet - az MFB már be is jelentett egy ilyen kedvezményes konstrukciót. Ennyi önerőt pedig illik előteremteni, ha valaki nagy fába vágja a fejszéjét, különben hol lenne a közös kockázatvállalás? De írtunk ki pályázatot 1-5 milliós támogatási összeggel is. Ehhez nem kell nagy saját erő. Az ötmillió alatti pályázatoknál normatív alapon jár majd a pénz. A jelentkező az interneten letölt egy kérdőívet, megadja a válaszokat a kérdésekre, és a rendszer azonnal visszajelzi, hogy ha jogosult, elnyerte az összeget. Nincs bírálóbizottság, szubjektív pontozás. Ez a szisztéma kifejezetten a mikrovállalkozásokat segíti.

- Hogyan veszik rá a pályázókat arra, hogy a foglalkoztatás szempontját is figyelembe vegyék?

- A januárban meghirdetett harmincegymilliárd forintból kilencmilliárd forintot úgy lehet elnyerni, ha a pályázó a 95, hátrányos helyzetű magyar kistérség egyikében ad munkát. Nem a cég székhelye számít, hanem a beruházás helyszíne, ahol munkahelyet teremt. A most kiírt pályázatok mellett hamarosan meghirdetünk egy teljesen új konstrukciót is. Ez arról szól, hogy hitelt, tőkét és garanciát biztosítunk - elsősorban kisvállalkozásoknak. Ezek visszatérítendő források, viszont mi enyhítjük a belépési szabályokat. A pénzt nagy tömegben magánpiaci közvetítők fogják kihelyezni. Tapasztalatok szerint egy forint állami hitelgarancia tíz-tizenkét forint szabad forrást hozhat. Százhetvenmilliárdot szánunk erre a célra. Még a nyáron kiírjuk ezeket a pályázatokat. Brüsszellel már egyeztetünk.

- Mi a garancia arra, hogy a politika nem él vissza ezzel az óriási összeggel?

- Az átláthatóság. Megtekinthető lesz utólag minden jegyzőkönyv, minden vesztes pályázó megnézheti, miért nem ő nyert. Minden bírálóbizottságban lesz legalább egy külsős szakértő, akit véletlenszerűen fogunk kisorsolni. Paritásos alapon létrejött egy parlamenti ellenőrző bizottság is, amely a múlt héten megtartotta első ülését. Ellenőriz a Pénzügyminisztérium, a KEHI, és az Európai Unióból is rendszeresen érkeznek ellenőrök. Azt gondolom, ez elég biztosíték.

- A belpolitikai adok-kapok mennyire hat ki az érdeklődésre?

- Az I. nemzeti fejlesztési terv gazdasági versenyképesség operatív programjaira négyszeres volt a túljelentkezés. Az új pályázatokat - alig két hete írtuk ki őket - eddig négyszázezren töltötték le az internetről. Az ország várja az esélyt.

- Végül egy belpolitikai kérdés. Szervez új pártot Schmidt Máriával?

- Mindaz, amit a "hírt" közlő lap leírt, marhaság. Schmidt Mária elhunyt férje jó barátom volt. Máriával jó a személyes kapcsolatom, ha a politikai nézeteink eltérőek is. Lojalitásom a kormány iránt nem kérdőjelezhető meg.

Az ország várja az esélyt
Az ország várja az esélyt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.