Franciaország titkolja a szaharai atomrobbantások helyszínét
Brahím Abbász - aki a kulturális és történeti területért felelős igazgatóként dolgozik az algíri háborús veteránok minisztériumában - a francia atomkísérletek algériai következményeinek szentelt tudományos tanácskozáson kijelentette: Párizsnak bocsánatot kellene kérnie az 1962-ben függetlenné vált volt gyarmatán elvégzett nukleáris tesztek miatt, amelyek súlyos károkat okoztak az emberi és természeti környezetben.
"A franciák elásták a nukleáris hulladékot. Ez bűncselekmény. A legnagyobb bűntett azonban az, hogy nem férünk hozzá ahhoz a francia archívumhoz, amelyből kiderülne, hol lelhető föl ez a nukleáris hulladék" - panaszolta Abbász, megjegyezve, hogy a tudományos tanácskozás akadémiai szempontokat követ, és semmi köze a politikához.
A párizsi védelmi minisztérium egyelőre nem reagált az algériai tisztségviselő nyilatkozatára.
Franciaország 1960 és 1966 között 17 kísérleti atomrobbantást hajtott végre a Szaharában algériai területen. (Algéria 1962-es függetlenné válása után ezek egy részét az algíri kormány beleegyezésével.)
Miként arra algériai újságok az elmúlt napokban megjelent cikkeikben emlékeztettek, a sivatagi kísérletek kiváltotta radioaktív sugárzásnak az emberi egészségre gyakorolt káros hatásait mindmáig nem mérték föl teljes körűen.
Abdelaziz Buteflika algériai elnök már többször fölszólította Franciaországot, hogy kérjen bocsánatot a gyarmati időszakban az algériaiakkal szemben elkövetett bűnökért.
(MTI)