Paks: részben nyilvánosak a kármentesítés részletei
Az FB az ügy keddi, megismételt ítéletében arra kötelezi az OAH-t, hogy adja ki az EK-nak azoknak az engedélyezési dokumentumoknak a nagy részét, amelyek az erőműben még 2003-ban történt üzemzavar kármentesítésére vonatkoznak.
Kisbán Tamás bíró jelezte: az OAH a több száz oldalas írásos anyagot a kapcsolódó elektronikus információkkal együtt úgy is rendelkezésre bocsáthatja, hogy a konkrét műszaki megoldásokra, a fűtőelemek sajátosságaira vonatkozó utalásokat, illetve az elvégzett számítások módszereit felismerhetetlenné teszi.
A zöld szervezet azért fordult bírósághoz, mert az OAH a PA kérésére megtagadta a betekintés lehetőségét az azóta már részben lezajlott kármentesítés engedélyezési dokumentációiba. Az ügyben az FB egyszer már hozott döntést, ám a Fővárosi Ítélőtábla új eljárás indítását rendelte el első fokon. A keddi új első fokú döntéssel még nem feltétlen kerül pont az ügy végére, mert mindkét fél fontolgatja a fellebbezést.
Schiffer András, az Energia Klub jogi képviselője úgy nyilatkozott, hogy "alapvetően üdvözölhető az FB megismételt döntése". Ugyanakkor még meg kell nézni, hogy a továbbra is titkosított részletek mennyire korlátozzák a kármentesítés folyamatának megismerhetőségét - tette hozzá.
Az ügyvéd fontosnak tartaná a zöldek sikerét, mert az szerinte hivatkozási alapul szolgálhatna jövőbeni hasonló pereknél. Világossá kell tenni, hogy általában az információszabadságnak, valamint a környezeti információkhoz való hozzáférésnek nem lehet gátja üzleti érdek - hangoztatta.
Schiffer András megjegyezte: ezen kívül a dokumentáció megismerésével utólag is érdekes lehet, hogy mennyire volt kockázatos a kárelhárítás.
Az Energia Klub, illetve több más civil szervezet perben áll az OAH-val az üzemzavar miatt leállított atomerőművi blokk újraindítása miatt is. Ennek dokumentációját sem mutatja meg ugyanis a zöldeknek a hatóság.
Ebben az ügyben nemhogy ítélet nem várható még, de a per következő tárgyalásának időpontját sem lehet tudni - közölte az ügyvéd.
Tavaly év végén Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért képviselőjeként levélben a két "atomper" kapcsán a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez fordult, hogy Lomnici Zoltán járjon közbe az elhúzódó ügyek felgyorsításában.
A Legfelsőbb Bíróság elnöke a múlt héten kézbesített válaszlevelében arról tájékoztatta a zöldeket, hogy már így is kétszer gyorsabban kezelik ügyeiket. Amíg egy átlagos polgári perben 4-4,5 havonta tűznek ki tárgyalásokat, addig a két atomperben átlagosan kéthavonta hívják össze a feleket.
(MTI)