Gömböc, a homogén keljfeljancsi
A matematika szempontjából kiemelt jelentőségű találmány, azaz a Gömböc nevű térbeli idom egyetlen stabil és egyetlen instabil egyensúlyi helyzettel rendelkezik, márpedig mindössze két ilyen egyensúlyi helyzettel rendelkező, egynemű anyagból készült keljfeljancsit eddig nem ismert a tudomány. Domokos Gábor akadémikus, illetve tanítványa, a jelenleg a Princeton Egyetemen dolgozó Várkonyi Péter eredményéről, azaz a homogén keljfeljancsi megalkotásáról idén januárban címlapján számolt be a világ egyik legtekintélyesebb matematikai szaklapja, a Mathematical Intelligencer. A feladványt a magyar tudós számára 1995-ben, Vlagyimir Arnold orosz matematikus fogalmazta meg. Az orosz tudós sejtette, hogy létezik olyan homogén test, amelynek csak egy stabil és egy instabil egyensúlyi helyzete van, és arra ösztönözte a magyar kutatót, hogy találjon ilyen idomot. Tízévnyi kutatás után született meg Gömböc.
Domokos Gábor professzor szerint a felismerésnek a poliéderekhez - véges számú síklappal határolt testekhez - sok köze van. Éppen ezért felajánlottak egy díjat: 1000/n dollárt fizetnek annak, aki a Gömböchöz hasonló tulajdonságokkal bíró n-lapú poliédert létrehoz. Gömböc megalkotói arra számítanak, hogy nem szegényednek el.
A Gömböc meglepő formája számos asszociációt ébreszt, az eddigi leglátványosabb a teknőspáncélokkal való párhuzam. Sejtésük, hogy ez a forma kapcsolódik a platóni szabályos testekhez is. Kavicsok osztályozására is alkalmas lehet, amellyel egy adott helyszín geológiai sajátosságai is jellemezhetők.