Basescu-Sólyom: távolodó szomszédok
Basescu ingerült reakcióját látszólag lapunk - a tolmácsok által nem pontosan lefordított - kérdése váltotta ki. Míg a Népszabadság azt kérdezte: vajon a román kisebbségi törvénytervezetben is szereplő kulturális autonómia megadása nem húzná-e ki a talajt a radikálisabb követelések alól, addig a fordítás úgy szólt: a kulturális autonómiával meg lehetne-e oldani, hogy ne fogalmazzanak meg extravagáns követeléseket.
A két államfő szavaiból már korábban kiderült, hogy a két EU-tag szomszédállam gyökeresen eltérő nézeteket vall a kisebbségi jogok biztosításáról. Basescu arról beszélt: Románia ragaszkodik a saját - megfogalmazása szerint az európai standardoknak is megfelelő - modelljéhez, s az a legjobb, ha mindkét fél tiszteletben tartja a másik fél által alkalmazott megoldásokat. Basescu - feltehetően "haragjában" - lemondta a Duna TV-nek szánt interjúját.
Sólyom László ezzel szemben a kulturális autonómiát természetesnek, a területit lehetségesnek nevezte. A köztársasági elnök hangsúlyozottan nem erdélyi magyar kisebbségről, hanem a magyar nemzet Romániában élő részéről beszélt, amelynek társadalomként való fennmaradása múlik azon, hogy az óvodától az egyetemig önálló oktatással, értelmiséggel és vállalkozói réteggel rendelkezzen. Párbeszédet javasolt a román közvéleményben és politikai elitben ellenállást kiváltó területi autonómia tisztázásáról, szerinte például kezdeti formának tekinthető a Székelyföldön már működő önkormányzati szövetség.
Markó Béla szerint Basescu nyilatkozata a székelyföldi referendumról belpolitikai célú figyelemeltérés. - Az RMDSZ sem támogatja ezt a jogi következmények nélküli, mozgóurnás közvélemény-kutatást. A mi szemünkben az akció haszontalan, de nem alkotmányellenes, és nem is törvénytelen - hangoztatta a szövetségi elnök, hozzátéve: számolni kell azzal, hogy a korábban a demokrácia letéteményeseiként üdvözölt kormánykoalíciós partnerek időnként szintén magyarellenes magatartást tanúsítanak. A Markóval és az RMDSZ vezetőivel folytatott megbeszélése után Sólyom azt mondta: a kisebbségi nyelvhasználati törvényben számos kiaknázatlan lehetőség van, így a jelenlegi törvényi keretekbe belefér az önálló magyar nyelvű felsőoktatás is.
A magyar államfő a sok vitát kiváltó verespataki bányaberuházás mellett felvetette, hogy Romániában még mindig nem rehabilitálták, illetve kárpótolták a romániai 1956 romániai áldozatait. A megtorlás során húsz embert ítéltek halálra.