Akadémiai bázis Székesfehérváron

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a szervezet jelenlegi legnagyobb projektjének nevezte az Alba Innovációs Park létrehozását, amelynek eredményeképpen egy Magyarországon még újdonságnak számító tudásközpont jöhet létre Székesfehérváron.

Fél éven belül két szándéknyilatkozatot írt alá Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere és Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke: az első dokumentumban a felek rögzítették, hogy közösen létrehozzák az Alba Innovációs Parkot, a minap pedig abban állapodtak meg, hogy a parkban elsőként egy Nanotechnológiai Innovációs Központot alakítanak ki.

Az MTA elnöke kérdésünkre válaszolva elmondta: az innovációs park valójában az akadémiai kutatóknak, a világcégek kutató-fejlesztő részlegein dolgozó mérnököknek, valamint több felsőoktatási intézmény szakembereinek a közös projektje lesz, amely a következő években a székesfehérvári önkormányzat katalizátori szerepével valósulhat meg. Az innovációs park konzorciumi formában történő kialakításában és majdani működtetésében egyelőre az MTA négy kutatóintézete, számos Székesfehérváron működő elektronikai, informatikai, mechatronikai cég - Videoton, Alcoa, Philips, Denso, Albacomp, Visteon -, valamint a Budapesti Műszaki Főiskola, a veszprémi Pannon Egyetem, a soproni Nyugat-magyarországi Egyetem, és a fehérvári Kodolányi János Főiskola vesz részt. A konzorcium ugyanakkor nyitott: további cégek, felsőoktatási intézmények is csatlakozhatnak a projekthez.

Warvasovszky Tihamér érdeklődésünkre elmondta: a város egy 4,6 hektáros ingatlant ajánlott fel az innovációs park létrehozásához. Ezen az egykor laktanyaként használt területen jelenleg is találhatók olyan épületek, amelyeknek folyik a felújítása-átalakítása, de további csarnokok, laboratóriumok kialakítására is van lehetőség. Az összességében több tízmilliárd forintos projekt szerepel a kormány által támogatott fejlesztési pólus programban is, így a polgármester szerint a konzorcium a következő években jó esélyekkel pályázhat állami és uniós forrásokra, ráadásul számíthat a közreműködő világcégek anyagi szerepvállalására is. Azt tervezik, hogy két-három éven belül megnyílnak az első tudományos központok a fehérvári innovációs parkban.

Vizi E. Szilveszter tudósítónknak azt mondta: nem véletlen, hogy a Fehérváron működő nagyvállalatok első szóra csatlakoztak a konzorciumhoz, hiszen az MTA részvételével több száz tudós szabadalmaihoz, újításaihoz, műszaki ötleteihez juthatnak hozzá, ráadásul az innovációs parkba az akadémiai intézetek által hasz-nált legmodernebb műszerek, mérőberendezések kerülnek majd. Az MTA elnöke szerint a cégeknek jóval olcsóbb lesz az innovációs park szolgáltatásait igénybe venniük, mint ha egyenként építenék fel vagy fejlesztenék tovább az önálló kutató bázisaikat.

Vizi E. Szilveszter azzal számol, hogy idővel a Fehérváron működő világcégek beköltöztetik majd a fejlesztő részlegüket az innovációs parkba, amelynek a kiszolgálására hosszabb távon az MTA egy új akadémiai intézet létrehozását is tervezi. Az MTA elnöke közölte: a nemrég meghirdetett akadémiai reform legnagyobb projektjének tartja a fehérvári innovációs park létrehozását, amely jó példája lehet annak, hogyan fűzhető öszsze egy erős köldökzsinórral a tudomány és a gazdaság.

Tudásközpont épül Nyíregyházán

Csaknem egymilliárd forintos norvég pályázati támogatással építenek tudásközpontot a Nyíregyházi Főiskolán. Az önkormányzatok, civil szervezetek, valamint kis- és középvállalkozások kiszolgálására tervezett létesítményben lesz egy szolgáltató- centrum fordítási és tolmácsolási lehetőségekkel, létrehoznak egy virtuális infokommunikációs campust internetes távoktatási és e-marketing szolgáltatással. Kialakítanak egy technológiai részleget is, ahol mód lesz helyi újítások, találmányok próbagyártására. A tudásközpontról tárgyaltak Bente Angell-Hansennel, a norvég királyság magyarországi nagykövetével. A nem uniós tag Norvégia évente jelentős öszszeget fizet az Európai Unió belső piacán való részvételért, és ebből a hozzájárulásból hozták létre azt a 130 millió eurós pályázati alapot, amelyből a nyíregyházi beruházás hárommillió eurós támogatást nyert. (Tudósítónktól)

Az Alba Innovációs Park látványterve
Az Alba Innovációs Park látványterve
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.