Földgáz helyett biogáz és műszén
A tanulmány azzal számol, hogy a gabonából, illetve mezőgazdasági hulladékból keletkező (zömmel metántartalmú) biogáz tisztítás után a vezetékhálózatba kerülne, onnan pedig a fogyasztókhoz. A lipcsei kutatók kiszámították, hogy a csővezeték-hálózat mentén fekvő szántóföldeken termesztett haszonnövényekből (például egy speciális kukoricafajtából) Európában évente annyi biogáz nyerhető, amennyi fedezné a földrész teljes gázszükségletét. Az elképzelés megvalósíthatóságát a lipcsei energetikai és környezetvédelmi intézet mellett a hohenheimi egyetem és az E.ON energetikai óriáskonszern szakemberei is igazolták, szerintük a biogáz már 2020-ban függetleníthetné az Európai Unió országait az orosz földgáztól.
Míg a földgáz keletkezése évmilliókig tart, addig a biogáz - a megfelelő növények betakarítása után - már egy év leforgása alatt a hálózatba kerülhet. Hatalmas előnye, hogy a fosszilis energiahordozókkal (kőolaj, földgáz, szén) szemben elégetésekor nem keletkezik plusz-szén-dioxid: csak az a mennyiség jut vissza az atmoszférába, amelyet a biogáz előállítására termesztett növények növekedésük során a légkörből kivontak.
Az EU-nak évek óta gondot jelent a mezőgazdaságban jelentkező túltermelés, amelynek egyik következményeként például a tej felvásárlási ára nyomasztóan alacsony szintre zuhant. A gazdaságtalan tejtermelés helyett az uniós gazdák tömegesen állhatnának át olyan szántóföldi növények termesztésére, amelyekből jó hatásfokkal állítható elő biogáz. Ma elsősorban a kukorica számít ilyen növénynek, ám a hohenheimi egyetem kísérletei azt mutatják, hogy cirokból 50 százalékkal több gáz nyerhető. A német zöldek szóvivője szerint a biogáz nagy léptékű hasznosítása révén az EU-országokban 2,5 millió új munkahely keletkezne (jelenleg az állástalanok száma 12 millió fölött jár).
Német kutatók a napokban egy másik meghökkentő energetikai ötlettel is előrukkoltak. A potsdami Max Planck Institute vegyészei egy olyan autoklávot (a kukta elvén működő készüléket) fejlesztettek ki, amely a zöldhulladék elszenesítésére alkalmas, méghozzá nem évmilliók, hanem órák alatt. A folyamat energiamérlege pozitív, vagyis a befektetett hőenergia bőségesen megtérül a mesterséges szén elégetésekor.