A NAÜ felére csökkenti az Iránnak nyújtott technikai támogatását
Csaknem a felére csökkenti ideiglenesen az Iránnak nyújtott technikai jellegű segélyprogramjait a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) azoknak az ENSZ-szankcióknak az alapján, amelyekkel a világszervezet azért sújtotta a közép-keleti államot, mert megtagadta vitás urándúsító tevékenységének a felfüggesztését - jelentette be a szervezet bécsi székhelyén.
Az intézkedést bejelentő indítványozó jelentés szerint - amelyet Mohamed el-Baradei főigazgató készített, és amelynek egy példányát megszerezte a francia hírügynökség - a szervezet a közvetlenül Iránnal fenntartott 55 együttműködési programból teljesen vagy részlegesen felfüggeszt 22-t.
El-Baradei jelentése a NAÜ szakértőinek a vizsgálódásán alapul, és az indítványról - arról, hogy a felfüggesztésre javasolt programokból melyeket függesszenek fel
- várhatóan március 5-i ülésén dönt majd a kormányzótanács. A testületben a nyugati és a harmadik világbeli országok megosztottak abban, miként fegyelmezzék meg Iránt. Az Egyesült Államok a szóban forgó programok felének felfüggesztését javasolta korábban, tehát el-Baradei javaslata ezzel összhangban van, az el nem kötelezett országok tömbje azonban elutasítja ezt.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának december 23-i határozata megtilt minden olyan együttműködést Iránnal, amely "az atomfegyverek elterjedésének veszélyét magába rejtő nukleáris tevékenységével kapcsolatos".
Miközben el-Baradei pénteken a kormányzótanács 35 tagjának eljuttatta indítványozó jelentését, Ali Laridzsáni betegségre hivatkozva lemondta tervezett találkozóit a főigazgatóval Bécsben, s európai vezetőkkel Münchenben, ahol részt vett volna az idei nemzetközi biztonságpolitikai értekezleten.
(MTI)