Iskolabezárások: némi változás a listán

Pénteken vehették kézhez a fővárosi szakképző intézmények azt a javaslatot, amely tartalmazza a szakképzési reform keretében összeolvadó iskolák  tervezett listáját: a korábbi javaslathoz képest négy intézménynél  van változás, de a végleges döntést március 1-én mondja ki a Fővárosi Közgyűlés - közölte Czuk Dorottya sajtófőnök pénteken.


A januári előterjesztéshez képest négy intézménynél van változás: így az iskolalátogatás meggyőzte a fővárosi oktatási bizottság tagjait, hogy a Bókay János Humán Kéttannyelvű  Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium, amelyet az előző  tervezetben megszüntetésre javasoltak, befogadó intézményként vegye  át a Batthyány-Strattmann László Szakképző Iskola és Gimnázium diákjait.

A Fényes Elek Közgazdasági Szakközépiskola tanulói az eredeti elképzelések szerint Csepelen folytatták volna tanulmányaikat. A területi szempontokat figyelembe véve, a mostani javaslat szerint a megszűnő intézmény jogutódja a Budai Középiskola lenne.

A Szabómester Szakképző Iskola lesz a Mérei Ferenc Szakiskola jogutódja, míg a Szabóky Adolf Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola az Eötvös Loránd Szakközépiskola és Szakiskolába integrálódik.

A dokumentum egyetlen olyan intézménynél sem jelez változást az eredeti tervekhez képest, amely az utóbbi hetekben demonstráción tiltakozott a fővárosi önkormányzat átszervezési tervei miatt. Így jelen formájában nem működne tovább a Kossuth Zsuzsa Humán  Szakközépiskola és Gimnázium, a Lengyel Gyula Kereskedelmi  Szakközépiskola, a Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola és az Irinyi János Környezetvédelmi és Vegyészeti Szakközépiskola.

Az intézményeknek két hét áll rendelkezésre ahhoz, hogy ezt a tervezetet az iskolaszékkel, a szülői munkaközösséggel, a diákönkormányzattal együtt áttekintsék, megbeszéljék, és esetleges javaslataikat elküldjék az oktatási bizottságnak.

Az intézményracionalizálási program célja, hogy a tanulók az önkormányzat idei szűkösebb anyagi lehetőségei ellenére, jobb körülmények között, piacképes szakmákat tanulhassanak a jövőben - indokolta az átalakításokat a sajtófőnök, hozzátéve: míg tíz évvel ezelőtt közel 80 ezer gyerek tanult a főváros középfokú  tanintézményeiben, idén ez a szám 63 ezer, 2013-ra pedig körülbelül  50 ezer gyerek prognosztizálható. "Könnyen belátható, hogy ez a mai szétaprózott rendszer a továbbiakban nem finanszírozható" - írta közleményében a sajtófőnök.

Az intézmények által a fenntartóhoz a tanév eleji beiskolázási adatok, az épületek adottságainak, állagának, befogadóképességének ismeretében alakult ki az a javaslatcsomag, amit a Fővárosi Közgyűlés március 1-jei ülése tárgyal. A szakképzési reform első lépéseként a közgyűlés tavaly nyáron fogadta el a Fővárosi Szakképzés-fejlesztési Stratégiát. Ennek célja  olyan szakképzési struktúra létrehozása, amely megfelel a  munkaerő-piaci igényeknek és piacképes tudást biztosít. Az új struktúra a szakképzés és a közoktatás szétválasztásával, az  intézményi szerkezet racionalizálásával, a működtetés költségeinek mérséklése mellett, alkalmas lesz az uniós fejlesztési források  koncentrált, ésszerűbb felhasználására is - sorolta az indokokat a sajtófőnök.

A reform második lépése az úgynevezett intézmény-racionalizálási  terv elkészítése: ez tartalmazza konkrétan az integráció során a beolvadó és a befogadó intézmények listáját. Az erről szóló közgyűlési előterjesztés tervezetét pénteken kézbesítették az érintett iskolák számára.  

A szakmai javaslat alapján korábban az oktatási bizottság tagjai személyesen tájékozódtak az érintett iskolákban, konzultáltak azok tanáraival, az igazgatókkal, elolvasták az intézmények által beküldött valamennyi konstruktív javaslatot, figyelembe vették az  intézmények egymás közötti együttműködési szándékait. Mindezek  alapján az előterjesztőket néhány esetben az eredeti elképzelés megváltoztatására kérték - írta Czuk Dorottya.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.