Európa felpörgetné az innovációt

Mintegy 50,5 milliárd eurót, azaz nagyjából 12500 milliárd forintot költ az EU a kutatás-fejlesztés támogatására a 7. Kutatási Keretprogramban. A hét évre szóló támogatási lehetőségeket nemzetközi konferencián ismertették Budapesten.

A 7. Kutatási Keretprogram az EU harmadik legnagyobb finanszírozási eszköze lesz a közös agrárpolitika és a strukturális programok után. Ez is jelzi, hogy a K+F a legfontosabb versenyképességi tényezővé nőtte ki magát. Mint Zoran Stancic, az Európai Bizottság kutatási főigazgató-helyettese fogalmazott, a mostani minden idők legnagyobb kutatás-támogatási költségvetése az EU történetében. Maga a keretprogram négy fő részből áll, amelyek a kevéssé fantáziadús Együttműködés, Emberek, Ötletek illetve Kapacitások címeket viselik, s az Ötletek tematikán belül az alapkutatás is kiemelt támogatási területnek számít. Ez a főigazgató-helyettes szerint azt a felismerést tükrözi, hogy az alapkutatások is növelik az európai gazdaság versenyképességét, ami egyébként épp ellentétes a nálunk meghonosodni látszó politikusi szemlélettel.

Magyarország az előző két kutatási keretprogramban is részt vett, igaz, a mostani az első, amelybe a kezdetektől és immár teljes jogú tagállamként kapcsolódhatunk be, s amelynek már a kidolgozásában is szerephez jutottunk. Az előző, a 6. Keretprogramban négy év alatt mintegy 100 millió eurónyi támogatást szereztek a magyar pályázatok. Meskó Attila, az MTA főtitkára kifejtette: most sokkal több a rendelkezésre álló pénz, így az esélyek is nagyobbak. A hazai szakértők ezúttal mintegy 1000 sikeres hazai pályázatra számítanak.

Vass Ilona, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal megbízott vezetője szerint az állam a maga eszközeivel – azaz szakmai és pénzügyi támogatással – is igyekszik segíteni a magyar részvételt. Hogy ez utóbbi pontosan mit jelent, azt ma még nem tudni, kutatói oldalról elsősorban a projektek elő-finanszírozására (az EU ugyanis csak utólagos támogatást nyújt), és az áfa-visszaigénylés lehetőségének megteremtésére lenne igény.

A keretprogram egyébként akadémiai, egyetemi és ipari kutatóhelyeknek, illetve maguknak a kutatóknak szól. De lehetőséget jelent a kis- és a középvállalkozásoknak is. Ha a számukra szükséges kutatásokat “megvásárolják” például egy egyetemtől, ennek költségeit a most megnyíló pályázati források segítségével fedezhetik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.