Február 21-re halasztották a koszovói tárgyalásokat
"A tanácskozási időszak február 21-én kezdődik" - közölte pénteken Pristinában Rohan, aki szerint a tárgyalássorozat utolsó fordulóját valószínűleg március elején tartják meg.
A tervezetet készítő Martti Ahtisaari, az ENSZ-főtitkár különmegbízottja azután egyezett bele a tárgyalások elnapolásába, hogy kézhez vette Boris Tadic szerb elnök hivatalos kérelmét - mondta Ahtisaari helyettese.
Szerbia arra hivatkozva kérte az eredetileg február 13-ra tervezett tárgyalások elhalasztását, hogy a januári parlamenti választások után még nem alakultak meg az új államhatalmi szervek. A pristinai vezetők eleinte elutasítással fogadták Tadic halasztási kérelmét, majd mégis úgy foglaltak állást, hogy halasztás esetén is részt vesznek a megbeszéléseken.
Rohan szerint Tadic biztosította Ahtisaarit, hogy a szerb küldöttség mindenképpen elutazik Bécsbe. "Az elnök a szavát adta. Nincs okunk kételkedni abban, hogy a szerb delegáció ott lesz" - mondta Rohan.
Moszkva szerint Koszovó függetlensége láncreakciót indíthat el
Az orosz védelmi miniszter arra figyelmeztetett pénteken, hogy Koszovó függetlenné válása láncreakciót válthat ki Európában és a volt Szovjetunió szakadár területein. Szergej Ivanov figyelmeztetése Sevillában, a NATO-tagállamok védelmi minisztereivel tervezett találkozója előtt, Franz Josef Jung német védelmi miniszterrel tartott megbeszélése után hangzott el.
"Minden attól függ, miként állunk hozzá a területi egység ismert elvéhez. A jelenlegi politikai konjunktúrából vagy a terület egység sérthetetlenségének elvéből kiindulva kezeljük a koszovói kérdéskört. Amennyiben elméletben elképzeljük, hogy Koszovó függetlenné vált, akkor más, nem elismert területek népei azt kérdezik majd tőlünk, hogy ők miért rosszabbak (a koszovói albánoknál)?" - mondta Ivanov. A moszkvai politikus szerint Koszovó függetlensége "nemcsak a posztszovjet területen, de Európában is láncreakciót válthat ki, felnyithatja Pandora szelencéjét".
A német külügyminiszter viszont támogatásáról biztosította Martti Ahtisaari koszovói ENSZ-megbízott rendezési javaslatát, amely gyakorlatilag függetlenséget adna Koszovónak. Jung szerint a Nyugatnak és Oroszországnak együtt kell meggyőznie a szerbeket és a koszovói albánokat, hogy a békés, stabil fejlődés érdekében fogadják el az Ahtisaari-javaslatot.
Magyar álláspont a koszovói rendezésről
Magyarország abban érdekelt, hogy Koszovóról olyan döntés szülessen, amely tartós stabilitást biztosít a térségben, és fontosnak tartja, hogy a tárgyalásokon minden érintett fél ésszerű időkeretben, érdemben kifejthesse a véleményét. Ezt a miniszterelnök írta az EU soros elnöki tisztét betöltő német kancellárnak, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, valamint az Európai Bizottság elnökének címzett levelében.
Martti Ahtisaari javaslatában számunkra kiemelten fontosak a koszovói közösségek jogaira, az autonómiára vonatkozó részek - ismertette Gyurcsány Ferenc előző nap írt levelét Göncz Kinga külügyminiszter pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
Göncz Kinga hozzátette: a magyar álláspontban nagyon fontos elem, hogy Koszovó jövőbeni státusáról ENSZ BT-határozat szülessen.
(forrás: MTI)