Túl a vaknyugaton

Az elmúlt hetek finanszírozási vitái ellenére nem apadt a színházi bemutatódömping. A premierek között találunk - többek között - Shakespeare-, Füst Milán-, Albee- és Martin McDonagh-darabot is.

Az évad egyik különleges bemutatója a Nemzeti Színházban várható ma. Mint már többször megírtuk: a Lear király próbáját két társulattal közösen kezdte el a rendező Bo-csárdi László, majd külön-külön fejezte be. A sepsiszentgyörgyi premieren Nemes Levente játszotta a királyt, a Nemzetiben Blaskó Péter fogja. Lear három lányaként Varga Máriát, Söptei Andreát és Vass Terézt láthatjuk, a Bolondot nem kisebb színésznő vállalta el, mint Törőcsik Mari. További szerepekre Jordán Tamást, Bodrogi Gyulát, László Zsoltot és Stohl Andrást kérték fel.

Két jól ismert darab újabb előadás-változatát is láthatják a színházba járók. A Nem félünk a farkastól a Békés megyei Jókai Színház bemutatója szintén ma este. Konter László rendezésében Oszter Sándor, Kovács Edit, Tege Antal és Tarsoly Krisztina lép színpadra. A közkedvelt darabok közé tartozik a Máli néni, amelyet a harmincas évek végén írt Füst Milán a szép Margit kisasszonyról (Csizmadia Ildikó), az őt ostromló vezérigazgatóról (Matus György), annak szerelmes fiáról, Alfonzról (Quintus Konrád) meg lányáról, Tildáról (Brunner Márta). És persze a szegény rokonról, aki valaha jómódban élt: Novák Amálról, Máli néniről (Zsurzs Kati), aki keveri és bontja a szálakat. A székesfehérvári Vörösmarty Színház előadását Görög László rendezte; a premiert szintén ma este tartják.

Vasárnapra is szán bemutatót a székesfehérvári teátrum, a Pelikán udvarban: Martin McDonagh trilógiájának 1997-ben írt harmadik részét, a Vaknyugatot. Ezt a művet pár éve a Pesti Színház mutatta be először, Varró Dániel fordításában. A Guelmino Sándor rendezte produkcióban Gesztesi Károly és Szabó Győző lesz az egymást "gyilkoló" testvérpár, Welsh atyát, akinek lélekmentő próbálkozása kudarcba fullad, Gulyás Sándor játssza, a Kicsilányt pedig Krajcsi Nikolett. Magyarországi premier McDonagh másik, nem kevesebb gyilkos iróniával megírt darabja, A párnaember. A szerző egyébként úgy nyilatkozott műveiről: "azt hiszem, azért táncolok mindig borotvaélen a vígjáték és a horror között, mert azt gondolom, hogy az egyik jót tesz a másiknak". Az egri Gárdonyi Géza Színház mai premierje az egyetemista rendező, Dömötör András munkája. A színészek: Kaszás Gergő, Mészáros Máté, Gál Kristóf, valamint az egyetemi hallgató Schruff Milán.

Nem tudom, kinek mit mond a francia szerzőpáros, Paul Gavault és Robert Charvay neve. Nekem - bevallom - keveset. Annál inkább a fordítóé: Molnár Ferencé, akinek stílusát és humorát - az alkotók szerint - csukott szemmel is felismerjük A csodagyermek című darabban. A mű egyébként nem ismeretlen, 1903-ban mutatta be először a Vígszínház. Az előadás kulcsszavai: adósság, régi és új végrendelet, kitalált gyerek. A Valló Péter rendezte Radnóti színházi produkció főbb szereplői: Szávai Viktória, Szombathy Gyula, Kováts Adél, Bálint András, Martin Márta, Lengyel Tamás és Karalyos Gábor.

A jövő hét színházi érdekessége az idén 215 éves Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátéka február 12. és 15. között a Thália Színházban. A társulat négy előadással érkezik, a Hosszú péntekkel, az Egy Igenért és egy Nemért című darabbal, a Jákobi és Lájdentállal, valamint a Túl a Maszat-hegyen nagyszínpadi produkciójával.

A nemzeti színházi Lear királyban Bodrogi Gyula, Blaskó Péter és Törõcsik Mari
A nemzeti színházi Lear királyban Bodrogi Gyula, Blaskó Péter és Törõcsik Mari
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.