OVB-javaslat: kampány, csend nélkül
A parlamenti erők az elmúlt években több kísérletet is tettek a választási eljárási törvény felülvizsgálatára. Ezekre is figyelemmel tesz javaslatokat a Szigeti Péter OVB-elnök által jegyzett, jelenleg a parlament szakbizottságai előtt fekvő jelentés.
Az egyik ilyen kérdés a kampánycsend intézménye. A korábbi politikai egyeztetéseken a szocialisták javasolták a kampánycsend eltörlését. Ezt azzal a nehezen támadható érvvel indokolták, hogy az internet, a mobilkommunikációs eszközök terjedésével gyakorlatilag ellenőrizhetetlené vált a kampánycsend megsértése, ami ráadásul önmagában is kampányeszközzé vált. A választási plakátok, reklámok pedig a második fordulóig úgyis az utcákon maradnak, de a gyakorlatban akár évekig is. (Egyes kampányszlogenek rendkívül makacsak: a főváros XIII. kerületében immár hatvan éve éktelenkedik a felirat: „Ki a reakciósokkal a közéletből!”).
A kampánycsend eltörlését illetően nem volt teljes az egyetértés a pártok között; most az Országos Választási Bizottság alternatív javaslatokat fogalmazott meg: eltörölni, illetőleg az írott sajtóra, a rádióra és a televízióra korlátozni a kampánycsendet, vagyis olyan médiumokra, amelyek esetében „a jogalkalmazói elbírálás lehetősége még adott”. (A Political Capital Institute, amely tavaly kezdeményezte a kampánycsend időbeli hatályának szűkítését, tegnapi közleményében már üdvözölte az OVB ez irányú ajánlását.)
A harmadik, az OVB szerint módosításra szoruló terület a választópolgárok igazolása. A hatályos szabályok szerint nem gyakorolhatják választójogukat azok, akik a voksolás napján lakóhelyüktől eltérő szavazókörben lévő kórházban tartózkodnak, vagy előzetes letartóztatásban vannak - amennyiben nem tudtak igazolást szerezni az első forduló előtt. A jelenlegi szabályozás a jelentés szerint lehetőséget nyújt arra, hogy a szavazók „kizárólag a választás eredményének befolyásolása céljából létesítsenek lakóhelyet valamely településen” (mármint az első forduló előtt - A Szerk.). Az Alkotmánybíróság a 2007 nyaráig adott haladékot a jogalkotónak a szabályozás újragondolására.
- Ennek megoldása az lehet - mondta egyik parlamenti forrásunk -, hogy a választópolgárok olyan igazolással mehetnének csak szavazni, amelyen szerepel, hol szavazott az illető az első fordulóban. Technikailag tehát megoldható volna, hogy csak azok a választók szavazzanak a második fordulóban, akiknek a körzetében az első forduló eredménytelen volt (ha eredményes, akkor nincs második forduló).
Az OVB jelentése nem tér ugyan ki az elektronikus szavazásra, ám Szigeti Péter egyik korábbi tanulmányában említette: ez kiválthatná az igazolás intézményét. A korábbi pártközi egyeztetéseken is fölmerült, ám végül elvetették azt az elképzelést, mely szerint bármely szavazókörből leadhatnánk voksunkat, vagyis nem kellene igazolást kérnünk, ha távollétünk miatt nem szavazhatunk a lakóhelyünk szerinti egyéni választókerületben.