Újbuda Gyöngye, a régi álom
A déli órákban tette le az alapkövét Molnár Gyula polgármester annak a nyugdíjas apartanháznak, melyet Újbuda Gyöngye néven 2008 közepén vehet birtokba a XI. kerület 150 időskorú lakója. A polgármester a szerdai eseményen egyúttal meghirdette az önkormányzat Szociális plusz elnevezésű programját, melynek szerves része a most megkezdett beruházás.
Újbuda költségvetésének csaknem 12 százalékát fordítja szociális kiadásokra. A kerületi ellátórendszer fő célja, hogy a leginkább támogatásra szorulók, mint a több gyermeket nevelőknek és az időseknek nyújtson segítséget. Ez a központi költségvetési megszorítások ellenére idén is kiemelt célja a kerületnek. Ezt hangsúlyozza a februárban elfogadandó 2007-es költségvetés is, melyben csaknem 22 százalékkal, 780 millió forintra nő a pénzbeni ellátásra fordítható összeg. Az előterjesztés ugyan a tavalyival megegyező kiadási főösszeggel számol, de a költségvetés belső arányaiban a hangsúly a szociális támogatások felé tolódott el.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a ellátórendszer egy fontos új elemmel bővül, közel egy évtizedes előkészület után, az időskorúak átmeneti bentlakásos ellátására új intézmény épül. A 150 lakónak otthont biztosító idősotthon felépítésére az önkormányzat és egy magánbefektető megalakította közös projektcégüket, az Újbuda Gyöngye Létesítmény Beruházó Kft.-t. A kerület a 200 millió forintot érő telkét adta a vállalkozásba, az épületet a magánberuházó építi fel. A kész házban 110 egyszemélyes és 20 kétszemélyes apartman lesz. A lakók magas színvonalú szolgáltatásokat vehetnek igénybe, melyek közül néhányat nemcsak a bennélők vehetnek igénybe. Ilyen lesz a nyugdíjas klub, a napköziotthon és támogatószolgálat. A házban öt apartman bérleti díja az önkormányzatot illeti meg, további 100 helyre a lakókat túljelentkezés esetén az önkormányzat jelöli ki.
A befektetőcég a nyugdíjasházzal azt az Európában régóta sikeres lehetőséget szeretné a XI. kerületben is elérhetővé tenni, hogy az önmaga ellátására képes, egészséges, megfelelő jövedelemmel rendelkező idős emberek gondozását rendkívül jó körülmények között biztosítsa, különösen azok számára, akiknek az egyedüllét jelenti a legnagyobb problémát, nélkülözik a család gondoskodását és mindennapjaik során aktív közösségre vágynak.
Az épület a csendes, családias környezetben lévő Bikszádi utca 53-55. szám alatt lesz, melyhez pinceszint tartozik majd 58 férőhelyes gépkocsitárolóval, tálalókonyhával, tornateremmel, központi hulladéktárolóval és a hozzájuk tartozó kiszolgáló egységekkel. A földszinten étterem, kiszolgálókonyha, könyvtár és egészségügyi egységek lesznek, további három emeleten a lakások és a kiszolgáló egységek, afölött kétszintű tetőtérbeépítésben újabb apartmanok és a gépészeti helyiségek találhatók majd.
Az apartmanház üzemeltetésének pénzügyi stabilitását az előre s teljes egészében befizetendő bérleti díjak garantálják. Azonban az apartmanok meghatározott idő előtti, például halálozás miatti megüresedésekor a le nem lakott időszakra jutó díjat a cég visszatéríti az örökösöknek. A bérleti díjak mértékét a kerület hasonló adottságú lakóingatlanainak az árához igazították, a közös költségek - így az apartmanüzemeltetés, étkeztetést, orvosi és ápolónői felügyelet, és az egyéb szolgáltatások díjai - viszont nem érik el az egyéb intézményekben elvárt mértéket.
A most meghirdetett Szociális plusz program figyelembe veszi azt a körülményt, hogy Újbudán az időskorúak lélekszáma meghaladja a negyvenezret. Közülük a rászorulóknak étkezést, házi segítségnyújtást, nappali ellátást, otthonápolást biztosít az önkormányzat. Az új appartmanházzal lehetőség nyílik azoknak az időseknek a gondozóházi ellátására is, akiknek például a kórházi ápolás után, vagy az otthoni ellátás megoldatlansága idejére az önálló életvitele átmenetileg veszélybe kerül.
Újbuda az idősek pénzbeli támogatásának részeként évente csaknem háromezer közgyógyellátásra jogosító igazolványt biztosít, melynek értéke százhúszmillió forint. A csaknem kilencezer 75 éven felüli lakos alanyi jogon biztosított gyógyszertámogatására pedig több mint százmillió forintot fordít az önkormányzat. Emellett csaknem ötszáz, idős, beteg személyt ápoló családtag részére összességében hetvenötmillió forintnyi ápolási díjat nyújtanak méltányosságból, a törvényi előírásokon túlmenően.
A kötelező szociális feladatok ellátásán felül nemcsak az időskorúak, hanem a gyermeket vállaló családok támogatása is alapvető célja a kerületnek, amelyik összességében a kötelező mérték ötszörösét biztosítja erre a területre. Évente ezer-ezeregyszáz újszülött részére nyújt születési és életkezdési támogatást az Önkormányzat, kilencvenmillió forint összegben. A rászoruló, illetve veszélyeztetett gyermekek részére hetvenmillió forint áll rendelkezésre, rendkívüli gyermekvédelmi támogatás formájában.
A következőkben a szociális ellátórendszer további, minőségi fejlesztése a célunk. A támogatott kör rászorultság szerinti bővítésén túl, törekszünk a pénzbeli támogatások és a személyes gondoskodást nyújtó ellátások hatékony, együttes alkalmazására.
A támogatások további növelése érdekében a kerület ösztönözi az önkormányzat, az intézmények és más társadalmi szereplők, egyházak, alapítványok, karitatív szervezetek aktív együttműködését. Erre példa Újbudán a Vicus Alapítvány, amelyik azoknak a családoknak nyújt segítséget, melyek pár ezer, vagy akár csak pár száz forint miatt "lecsúsznak" a szociális gondoskodásról. Az önkormányzat, pártolandó e törekvést, idén megduplázta az alapítvány támogatását.