Leopárdfog a mélygarázsból

Rengeteg középkori kerámia-, vas-, bronz- és üvegtárgy mellett egy valószínűleg házikedvencként tartott leopárd foga is előkerült a Vár alá tervezett mélygarázs építését megelőző régészeti feltáráson.

Értékes középkori leleteket találtak a budai Vár azon területén, ahol ebben a hónapban megkezdik a 700 férőhelyes mélygarázs építését - mondták el a régészeti feltárás vezetői az MTI-nek.

Tóth Anikó, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) munkatársa beszámolt arról, hogy Mátyás király korából gyerekjátékokon és kerámiadarabokon kívül egy valószínűleg kedvencként tartott leopárd foga is előkerült az egykori királyi lovarda, a Csikós udvar alatt  és annak környékén végzett régészeti feltáráskor. Ezeken kívül számos kerámia-, vas-, üveg- és bronztárgy, faragott kő, valamint az étkezési kultúráról árulkodó állatcsont is  felszínre került - tette hozzá Tóth Anikó.

A leleteket restaurátorok tisztítják, konzerválják, összeragasztják, kiegészítik, az állati maradványokat pedig zoológusok elemzik. A restaurálás után régészek válogatják majd át az anyagot, az értékes darabok a BTM gyűjteményébe kerülnek. Tóth Anikó úgy vélte: a leletekből önálló kiállítást  valószínűleg nem rendeznek, feltehetőleg az intézmény régészeti munkájának összegző tárlatán tekinthetik majd meg őket az érdeklődők.

Magyar Károly, a BTM középkori osztályának vezetője, a feltárás másik irányítója elmondta: a mintegy 3600 négyzetméteres területről összesen 110 ládányi lelet került felszínre az elmúlt másfél év alatt. A XV.-XVII. századi lakók ugyanis erre, az akkoriban a várfalon kívülre eső részre szórták a szemetet, amely rendkívül  érdekes leletanyagot szolgáltat, jelentős mennyiségű kultúranyagot  tartalmaz.

A vár védelmét szolgáló árkot a XIV. században kezdték  betemetni, az így keletkezett területen észak-déli irányú utak húzódtak. A mai Tabán felé eső lejtős, várfal mögötti terep fokozatosan töltődött fel - tette hozzá a szakember.

Magyar Károly ismertetése szerint a terasz formájú rész feltárását több lépcsőben végezték. Falmaradványokat már az 1950-es években azonosítottak, az 1970-es években pedig szondázó kutatást végeztek, így amikor a mélygarázs építése konkretizálódott, már tudták, mire számíthatnak.

Szamkó Katalin, a Budavári Vagyonkezelő és Innovációs Kht. ügyvezető igazgatója az MTI-nek korábban elmondta: a tervek szerint a területen február közepétől kezdenek hozzá a 700 férőhelyes, négy  szintes mélységű parkoló kiásásához. A kht. az erről szóló engedélyt  2004-ben kapta meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól. A budai  Vár Krisztinaváros felé eső oldalán tavaszra ássák ki a négy szintes  munkagödröt, a garázs első üteme jövő év végére készül el.

A beruházás a budai Vár parkolási gondjainak részleges  megoldását és elsősorban a Budavári Palota autómentes övezetté tételét szolgálja, a mélygarázs tetején parkot létesítenének.

(MTI)

Középkori gyerekjáték, mely a budavári ásatás során került elõ
Középkori gyerekjáték, mely a budavári ásatás során került elõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.