Szándékos ünneprontás
Válsághelyzetben van a hazai dokumentumfilmes szakma, a műfaj teljesen elvesztette az infrastruktúráját, azaz se stúdiójuk, se kamerájuk, se ingatlan vagyonuk nincs - hangzott el a tegnapi sajtóbeszélgetésen. Kisfaludy András, a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete (MADE) elnöke szerint azért nem tudják a hazai dokumentumfilmesek a kor fontos társadalmi jelenségeit - mint például a gazdatüntetéseket vagy a "kordonügyet" - feldolgozni, mert az MMK ellehetetlenítette őket azzal, hogy törvénysértő, diszkriminatív módon pályáztatja meg a közpénzeket.
Kisfaludy András tájékoztatása szerint a közalapítvány által évente elosztható öszszegnek csupán 3-4 százaléka jut a dokumentumfilmeseknek. Ez pedig, finoman szólva, nem felel meg a törvény által kimondott esélyegyenlőségnek, így a jogalkotói szándék is sérül. A MADE és a Magyar Dokumentumfilmes Műhelyek és Gyártók Szövetsége (Filmkör) jogászok segítségével készített egy tanulmányt, amely kimondja: az MMK törvényt sértett azáltal, hogy a dokumentumfilm számára csak szelektív pályázatot írt ki. Összegekre lefordítva ez azt jelenti, hogy három év alatt több százmillió forinttal károsult a műfaj.
Kisfaludy András szerint életbevágóan fontos, hogy most teljesen összefogott a szakma, és tárgyalásokba kezdenek az MMK-val a helyzet rendezése érdekében. Azt szeretnék elérni, hogy a közalapítvány szüntesse meg törvénysértő gyakorlatát, és az elmaradt támogatási összegek pótlásával állítsa helyre az esélyegyenlőséget. A tanulmányt készítő Klausmann Kornél ügyvéd szerint, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, végső megoldásként törvényességi felügyeleti vizsgálatot fognak kérni az ügyészségen.