Az ormánsági "Messiás" lemondott SZDSZ-tagságáról
Mali Zoltán sikeres toborzómunkájáról először lapunk adott hírt. Akkor azt jósoltuk, hogy Malinak akár még abban is szerepe lehet, hogy kit választ meg márciusban az SZDSZ a párt elnökévé. A 34 éves, gépésztechnikus végzettségű, játékautomaták és zenegépek forgalmazásából élő siklósi vállalkozó 2006 nyarán lépett be az SZDSZ-be. Nem sokkal később eldöntötte, hogy az alig százlelkes Drávapiskiben indul a polgármesterségért. A magyar liberális párt országgyűlési képviselőjelöltjének a tavaszi választásokon még a község egyetlen szavazópolgára sem adott voksot, ám az őszszel már Mali - a helybélieket maga mögé állítva - megnyerte a választást, s attól kezdve óriási lendülettel fogott bele a tagtoborzásba. Drávapiski 72 választópolgárából 56-ot szervezett be az SZDSZ-be, s a környékbeli falvakban is hasonló eredménnyel szólította meg a helybelieket.
Az SZDSZ baranyai vezetése először csak mosolygott, amikor Mali azt ígérte, hogy az Ormánságban néhány hónap alatt beszervez 300 tagot, s amikor ez megtörtént, a megyei elnökség meglepődött. Összehasonlításképpen nem árt tudni, hogy a 155 ezres Pécsett kétszer annyi az SZDSZ-tag, mint Drávapiskiben: a megyeszékhelyen hozzávetőlegesen száz tagja van a szabad demokrata pártnak. Amikor Mali újabb 400 tag beszervezéséről tájékoztatta a megyét, a vezetők mosolya zavartabb lett, de az egészséges gyanakvás még így sem támadt föl bennük.
A polgármester azzal indokolta sikerét, hogy ő megpróbálta lefordítani az egyszerű emberek nyelvére a liberalizmus lényegét. Azt mondta az ormánságiaknak, hogy csak magukra számíthatnak, ne várjanak segítséget sorsuk jobbra fordulásához senkitől. Az üres asztalról nem lehet elvenni semmit - érvelt képletesen Mali -, ahhoz, hogy az asztalnál jóllakhassunk, előbb rá kell raknunk valamit. Személyesen úgy mutatott példát, hogy nem vett fel tiszteletdíjat. Erre az áldozatra rávette képviselőtársait és a cigány kisebbségi önkormányzat tagjait is.
Mali Zoltán beruházásokba is fogott: felújíttatta a község buszmegállóját és ravatalozóját, helyreállította és megnyitotta a falu jó ideje bezárt kocsmáját. A munkákra mozgósította a falu lakóit, s a helybéliek ingyen segítettek. Mindezek híre túljutott a falu határán, így ha Mali elment egy másik településre "tagszervezni", ott már várták őt. A tagtoborzás híre elterjedt, s egyre többen érdeklődtek Mali Zoltán szervezői módszere, no és múltja iránt. Eredménynyel: a Magyar Nemzet tegnap arról írt, hogy Malit lopásért és kiskorú veszélyeztetéséért tavaly 250 ezer forint pénzbírságra ítélte a bíróság. A bűncselekmény öt éve Gyermelyen történt, ahol Mali egy kocsmából kávéfőzőt, termoszt, söröskorsót, szénsavas palackot és pénzt lopott. Kiskorú veszélyeztetéséért azért vonták felelősségre, mert a bűntényben egy fiatalkorú segítségét vette igénybe. Az esetről megkérdeztük Mali Zoltánt, aki ennyit mondott: - Akkor csőbe húztak engem, de nem akarom mentegetni magam. Az életemben elkövetett hibákért próbáltam vezekelni, amikor tenni akartam valamit az Ormánságért.
Mali Zoltán azt is bevallotta, hogy a közelmúltban 80 ezer forintot kellett fizetnie szerzői jogok megsértéséért. Ezt azzal követte el, hogy az egyik zenegépén néhány nóta szerzői jogdíja kifizetetlen volt. Az elkeseredett polgármester hozzátette: többet senkinek sem nyilatkozik, viszont lemondott SZDSZ-tagságáról, amelyet a megyei elnökség hamar el is fogadott. Időközben ugyanis kiderült: nemcsak a múltbéli hibáiért támadható Mali Zoltán. A Drávapiski önkormányzati ügyeit intéző kémesi körjegyzőségen Horváth Zoltánnétól, Kémes polgármesterétől megtudtuk: Mali Zoltán faluja képviselő-testületével megszavaztatta, hogy vegyenek neki egy szolgálati autót 4-6 millió forintért, amit korlátlanul használhat. A körjegyzőség meggátolta a jármű megvásárlását, arra hivatkozva, hogy ekkora költséget Drávapiski nem tud elviselni.
- Mali Zoltán az Ormánság Messiásának tüntette fel magát - mondja Horváthné. - Nemegyszer azt ígérte, hogy hamarosan kinevezik őt az Ormánság kormánybiztosává. Magabiztos volt és megállíthatatlan.
Az SZDSZ számára rendkívül kínos az ügy. Mára egyértelművé vált, hogy Mali a tömeges tagtoborzás segítségével akart magának hatalmat kiharcolni. Az SZDSZ baranyai elnöke, Wekler Ferenc most úgy fogalmaz: óvatlan volt. A politikus 16 éven át parlamenti képviselője volt pártjának, és számos vezető tisztséget töltött be az SZDSZ-ben. Az elmúlt ciklusban viszont kiszorult a pártvezetésből, és tavaly nem kapott az SZDSZ parlamenti listáján "bejutó helyet". Bár utóbb ő lett a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, tudható volt, hogy szeretne újra országos politikai szerephez jutni. Wekler sosem titkolta, hogy a márciusi elnökválasztáson, a Kóka-Fodor párharcban a gazdasági minisztert támogatja. A dél-dunántúli SZDSZ-es küldöttek hallgatnak Wekler szavára - mivel elégedettek a politikus szakmai tudásával, szervező- és kommunikációs készségével -, s várható, hogy a régió delegáltjainak többsége Kókára szavaz. A térség - a megszaporodott ormánsági tagságnak köszönhetően - a korábbinál több küldöttet delegál az országos küldöttgyűlésre, s ez Weklert erősíti. Ebből sokan arra következtetnek, hogy Kóka - ha megválasztják - Weklerre fontos posztot bíz majd. A Mali Zoltán körül kirobbant botrány viszont gyengíti Wekler visszatérési esélyeit.
- Ezt a balhét valószínűleg nekem kell elvinnem - mondja rezignáltan Wekler. - Nem én biztattam Mali Zoltánt a tagtoborzásra. Örültem a sikerének, nem kontrolláltam eléggé. A bírósági ítéletéről nem tudtam.