Kordon a pártok között

A hét végén még a Kossuth téri kordon két oldaláról üzengetett egymásnak az MSZP és a Fidesz, tegnap azonban mindkét nagy párt akcióba lépett - ott, ahová a kordonvita való, a Parlamentben.

A Fidesz pénteki kordonleszerelési akciója után hétfőn a parlamenti kezdőlépést az MSZP tette. A szocialisták az Országgyűlés rendkívüli ülésének öszszehívását kezdeményezték "a lehető legkorábbi időpontra", valószínűleg péntekre. Lendvai Ildikó frakcióvezető közölte, hogy ma határozati javaslatot nyújtanak be, amelynek megtárgyalását kérik a rendkívüli ülésen. E javaslat lényege, hogy a képviselők esküjüknek megfelelően a Magyar Köztársaság minden jogszabályát betartják, válogatás nélkül. Tudomásul veszik, hogy nemcsak a törvények megalkotása, hanem betartása is feladatuk. Hogy jogállamban csak jogállami eszközök fogadhatók el.

Az MSZP álláspontja szerint a Parlamentet védő kordon lebontása felelőtlenség volt, amelynek nem lehetett más célja, mint a rendzavarások előidézése. "A Fidesz ezzel nemcsak menlevelet adott a rendzavaróknak, hanem az élükre is állt" - mondta Lendvai Ildikó.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy a Fidesz részt vesz-e a rendkívüli ülésen. Ez délután derült ki, miután az öt parlamenti párt képviselői kijöttek Szili Katalin házelnöktől a képviselők költségtérítése ügyében összehívott megbeszélésről, amin az eredeti téma másodlagossá vált: a Fidesz ugyanis a kordonbontás irányába terelte az "ötpártit". Először azzal, hogy - még reggel - levélben kezdeményezte, hogy a megbeszélésre jöjjön el Petrétei József igazságügy-miniszter, és a tárcavezető adjon tájékoztatást a Kossuth térre vonatkozó intézkedés jogalapjáról, indokairól és annak tervezett időtartamáról. Petrétei a meghívást azzal utasította el, hogy szerdára e kérdéskörben már összehívta a kormány nemzetbiztonsági kabinetjét. A miniszter hangsúlyozta, hogy a cél nem az, hogy a grémium a kerítés esetleges elbontásáról döntsön, hanem az intézkedés fenntartását indokoló biztonsági kockázatokról tárgyalnak majd.

Az ötpárti találkozón a Fideszt képviselő Répássy Róbert ezt a tájékoztatást elfogadta, mint utóbb mondta, azt várja az igazságügy-minisztertől, hogy a nemzetbiztonsági kabinet szerdai ülése után informálja a pártokat a helyzetről. Répássy azt reméli, hogy ez már a házbizottság csütörtöki ülésén megtörténhet. (A Fidesz elnöksége tegnap és ma Dobogókőn, kihelyezett elnökségi ülésen értékeli a kordonbontást.)

Ami az ötpártin történteket illeti: a kordonügyet gyakorlatilag elnapolták. Igaz, Répássy azt ígéri, hogy a Fidesz "nyitott" lesz akkor, ha a Kossuth tér védelméről, státusáról kell tárgyalni. Úgy látják ugyanakkor, hogy az MSZP valójában nem a "vasfüggönnyel", hanem a Fidesz kordonbontó képviselőivel akar foglalkozni a rendkívüli ülésnapon, márpedig a jogi felelősség megállapítása - érvelt Répássy - nem a honatyák, hanem az igazságszolgáltatás dolga. A Fidesz szerint hamis az ügynek az a beállítása, amely szerint pusztán rendőrszakmai kérdésekről van szó, amelyekbe a kormány nem avatkozhat be. Ugyanis, ha a kabinet törvénytelenséget tapasztal egyik alárendelt szervezetének működésében, akkor fel kell lépnie ez ellen - jelentette ki Répássy Róbert. Erre mintegy válaszul Petrétei József igazságügy-miniszter azt szögezte le, hogy a műveleti terület esetleges fenntartása szigorúan rendőrszakmai kérdés, amelybe később sem kívánnak beleszólni.

Szili Katalin házelnök is lépett a tegnapi ötpárti egyeztetés után: levélben kérte Petrétei Józsefet arra, hogy adjon tájékoztatást az Országház biztonsági kérdéseiről.

A tegnap történtek már földrajzi értelemben is messze túlmutatnak a Kossuth téren: Petrétei ugyanis levélben tájékoztatta az Európai Parlament elnökét, az Európai Unió soros elnökét, valamint az Európai Bizottság Szabadság, Biztonság és Igazságosság témáért felelős biztosát a Parlament előtt történt kordonbontásról. Lapunknak arra a kérdésére, hogy mi indokolta a levél megírását, a miniszter közölte: az esemény súlya.

A Kossuth tér kiürítése, vagyis tavaly október 23-a óta országszerte több mint 1900 bejelentett demonstrációt tartottak, és azokon csaknem tízezer ember vett részt. Mindezt, az igazságügy-miniszter tájékoztatása szerint 25 ezer rendőr biztosította. A költségek meghaladják a negyedmilliárd forintot.

Szili Katalin házelnök képviselõk és újságírók gyûrûjében az ötpárti megbeszélés után
Szili Katalin házelnök képviselõk és újságírók gyûrûjében az ötpárti megbeszélés után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.