Szűrni vagy nem szűrni?
A korai stádiumban lévő petefészekrákra - mivel tüneteket nem okoz - általában csak véletlenül, műtétek vagy más vizsgálatok során derül fény.
A régóta használatos CA-125 tumormarker megbízhatósága azonban több okból is kifogásolható - mondta el dr. Bánhidy Ferenc, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatóhelyettese. Egyrészt, mert az enyhén megemelkedett CA-125 szint csak az esetek kb. felében utal petefészekrákra, a kisebb eltérést más kóros állapotok is okozhatja, de akár a dohányzás is kiválthatja. A másik probléma, hogy a 30-fajta szövettani típusú petefészekrák közül csak a mirigyes változat (adenokarcinóma) okoz CA-125 szintemelkedést. Igaz, ez a leggyakoribb petefészekrák-fajta, de az esetek mintegy 25 százalékában a negatív teszteredmény így is hamis biztonságérzetet okozhat.
A pozitív CA-125 eredményt azonban megerősítheti a color-Doppler áramlásméréssel kiegészített hüvelyi ultrahangvizsgálat, így az amúgy tüneteket még nem okozó petefészekrák is észrevehetővé válik. Az angol tesztprogram koordinátora szerint ezért akár 30 százalékkal kisebb lehet a petefészekrák halálozási aránya a kombinált szűrésen átesettek körében.
Úgy tűnik, hogy egy ilyen szűrőprogram bevezetésével mégiscsak életeket lehetne menteni. Ennek ellenére Anglián kívül sehol, így Magyarországon sem tervezik a rendszeres szűrés bevezetését. Egyrészt azért, mert még a kombinált vizsgálat sem mutatja ki