Ötpárti egyeztetést tartottak a kordonról

Ötpárti egyeztetést tartottak a Parlamentben a házelnök kezdeményezésére - a megbeszélés egyik témája a Kossuth téri kordon volt.

Az MSZP-t Göndör István frakcióvezető-helyettes, az SZDSZ-t Kuncze Gábor elnök képviselte, a Fidesztől Répássy Róbert frakcióigazgató, a KDNP-től Latorcai János frakcióvezető-helyettes, az MDF-től pedig Herényi Károly frakcióvezető érkezett az egyeztetésre, amelyet Szili Katalin eredetileg a parlament tavaszi ülésszakának előkészítése ügyében hívott össze.

Az ötpárti találkozó után Szili Katalin bejelentette, hogy arra kérte Petrétei József igazságügyi minisztert: adjon tájékoztatást az Országház biztonsági kérdéseiről. Szili Katalin Petrétei Józseftől a szerdai Nemzetbiztonsági Kabinet után vár tájékoztatást, annak érdekében, hogy ő is minden információ birtokában legyen, és a titokgazdáktól felmentést kapjon.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója közölte: abban a reményben vette ezt tudomásul, hogy Petrétei József akár már a csütörtöki házbizottságon is megjelenhet, és tájékoztatást adhat a kordonok ügyében. Szeretnénk záros határidőn belül tájékoztatást kapni a minisztertől, hogy mi indokolja a kordonok fenntartását, és ez mennyiben sérti az állampolgárok alkotmányos jogait - tette hozzá.

A házelnök hangsúlyozta: a kordont "okozatnak" tartja, így véleménye szerint a felállítás jogszerűségét és arányosságát is vizsgálni kell. Szili Katalin szerint az európai gyakorlatot is át kell tekinteni, hiszen például a Németországban a Bundestag épülete körüli 200 méteres területen nem lehet demonstrálni.

A rendkívüli ülés összehívásával kapcsolatban Szili Katalin azt mondta, technikailag kivitelezhetőnek tartja az MSZP péntekre vonatkozó javaslatát, de még nem döntött a kérdésben. A rendkívüli ülést az MSZ azért kezdeményezte, mert álláspontja szerint a Fidesz képviselői a Kossuth téri kordon lebontásakor tudatos jogsértést követtek el. 

Göndör István, az MSZP-frakcióvezetője szerint azért kell rendkívüli ülés, mert rendkívüli helyzet van, a fideszes képviselők ugyanis megszegték parlamenti esküjüket, törvényellenesen cselekedtek, és a randalírozók élére álltak. Mint mondta, ezért is fontos a biztonság kérdése, mert a Parlamentbe nem mehetnek be a rendőrök. A politikus egyetértett azzal, hogy Petrétei József kapjon felhatalmazást a titokgazdáktól arról, hogy miért műveleti terület a Kossuth tér.

Répássy Róbert ugyanakkor azt mondta: szerintük az MSZP kezdeményezése alkotmányellenes, mert a jogi felelősség megállapítása nem az Országgyűlés dolga. Mint mondta, még nem döntöttek arról, hogy elmennének-e a rendkívüli ülésre, de ha a kordon eltávolítása ügyében lesz ülésnap, azon mindenképpen részt vesznek. Latorcai János, a KDNP frakcióvezető-helyettese szerint a rendkívüli ülésen semmiféle érdemi megoldást nem lehet hozni, inkább törvénnyel kellene szabályozni a Kossuth tér használatát.


Petrétei megindokolná a kordont

Az igazságügyi és rendészeti miniszter a Nemzetbiztonsági Kabinet ülésének összehívását kezdeményezi, és a soron kívüli ülésen tájékoztatja majd a testületi tagokat azokról az információkról, amelyek továbbra is indokolják a Kossuth téren elhelyezett kordon fenntartását - közölte a Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium.

A tárca közleményben a miniszter azon ellenzéki véleményekkel kapcsolatban, miszerint a budapesti rendőrfőkapitány biztonsági intézkedése sérti az állampolgárok gyülekezési jogát és véleménynyilvánítási szabadságát, arra hívja fel a figyelmet, hogy 2006. október 23. és 2007. február 4. között országosan 1.939 tömegrendezvényre került sor, amelyek 250 millió forint többletköltséget jelentettek a rendőrség számára.

Az MSZP határozati javaslatot nyújt be

Időközben a MSZP frakcióvezetője a képviselőcsoport hétfői ülése után bejelentette, hogy az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezik a lehető legkorábbi időpontra, mert álláspontjuk szerint a Fidesz képviselői a Kossuth téri kordon lebontásakor tudatos jogsértést követtek el.

A rendkívüli ülés összehívásával kapcsolatban Szili Katalin azt mondta, technikailag kivitelezhetőnek tartja az MSZP péntekre vonatkozó javaslatát, de még nem döntött a kérdésben.

Az MSZP kedden országgyűlési határozati javaslatot nyújt be, és annak megtárgyalását kéri a rendkívüli ülésen - közölte a kormánypárti politikus a képviselőcsoport ülése után. Hozzátette: az országgyűlési határozati javaslat tartalmazza, hogy a képviselők tudomásul veszik azt, amire képviselői esküjük kötelezi őket, hogy a Magyar Köztársaság minden jogszabályát, válogatás nélkül, betartják.

Lendvai Ildikó elmondta: az előterjesztésben szerepel, hogy a képviselők tudomásul veszik, nemcsak a törvények megalkotása, hanem betartása is feladatuk. A dokumentum szerint a képviselői hivatás nem a törvények megszegésére is jogosító plusz kiváltság, hanem kötelezettség - fűzte hozzá.

Mint mondta, a javaslat tartalmazza, hogy jogállamban csak jogállami eszközök fogadhatók el.

A frakcióvezető szerint az akció törvénysértő volt, mert "villáskulccsal nem lehet törvényt hozni, sem alkalmazni".

Lendvai szerint a kordon lebontása felelőtlen is volt, mert nem lehetett más célja mint rendzavarások előidézése. Hozzáfűzte: a Fidesz ezzel nemcsak menlevelet adott a rendzavaróknak, hanem élükre is állt.

A Fidesz viszont azzal a javaslattal állt elő, hogy a képviselőcsoportok vezetői a házelnökkel együtt közösen nyilvánítsák ki az igazságügyi és rendészeti miniszternek a Parlament körüli biztosítási intézkedés megszüntetésére vonatkozó akaratukat.

A KDNP délelőtt benyújtott törvényjavaslatában azt indítványozta, hogy kizárólag országgyűlési határozattal lehessen elzárni az Országház, illetve a Képviselői irodaház közvetlen környékén lévő területeket.

A rendőrség feljelentette a Kossuth téri kordont elbontó képviselőket


A Budapesti Rendőr-főkapitányság hétfőn feljelentette azokat a  képviselőket, akik részt vettek a fővárosi Kossuth téri kordon elbontásában - közölte a BRFK helyettes szóvivője az MTI-vel. Jelenlegi formájában elbírálásra alkalmatlan a rendőrség feljelentése, mert abban nincs pontosan megjelölve a feljelentettek köre és a tényállás - tájékoztatta a Fővárosi Bíróság (FB) hétfőn az MTI-t.

A szabálysértési feljelentést nem sokkal 13 óra előtt vitték el a Pesti Központi Kerületi Bíróságra, amely majd eldönti, lefolytatja-e az eljárást a kordonbontókkal szemben - mondta Szentendrei Angéla. A helyettes szóvivő semmilyen egyéb tájékoztatást nem adott a feljelentés részleteiről.

Jármy Tibor, a BRFK szóvivője pénteken este az MTI-nek elmondta, hogy a Kossuth téri kordon bontásában részt vevőkkel szemben rendzavarás szabálysértése miatt tesz feljelentést a rendőrség, szavai szerint ez a szabálysértés akár 150 ezer forintos pénzbírsággal is sújtható.

Az Fővárosi Bíróság közleményben tudatta az MTI-vel, hogy a bíróság megkeresi a BRFK-t a feljelentés kiegészítése miatt, mivel az jelen formájában elbírálásra alkalmatlan. Ennek megtörténte után a bíróság felhívja a BRFK-t, hogy a Legfőbb Ügyészen keresztül kezdeményezze az országgyűlési képviselők mentelmi jogának felfüggesztését, amennyiben a képviselők arról hivatalosan nem mondtak le. Mindezek után kerülhet az FB abba a helyzetbe, hogy a szabálysértési eljárás lefolytathatóságáról állást foglaljon - olvasható.

A bíróság közlése szerint a rendőrség rendzavarás szabálysértésének elkövetése miatt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt miniszterelnök, Deutsch-Für Tamás, a pártelnök kabinetfőnöke, Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője, Répássy Róbert, a párt frakcióigazgatója, Kövér László választmányi elnök valamint a kordonbontásban aktívan résztvevő képviselőtársaikkal szemben tett feljelentést. Mint írták, a feljelentést ismeretlen tettes ellen kellett lajstromozni, mert a feljelentés a megjelölt személyek adatait nem tartalmazza, illetve a többi résztvevő személye nem beazonosítható.

Hétfőn is igazoltatnak a rendőrök aKossuth téren

Mintegy harminc tüntetőt igazoltattak a rendőrök a Kossuth téren hétfőn délután. Az emberek már kora délutántól gyülekeztek a kordon előtt, de a rendőrök csak azután érkeztek a helyszínre, hogy az egyik tüntető egy hangosbeszélőn keresztül rasszista kijelentéseket tett. A mintegy harminc rendőr felszólította a kordon és a villamossínek között álldogáló embereket, hogy igazolják magukat, majd élő kordont vontak a tüntetők és a fémrács közé. Az emberek ezután oszolni kezdtek.

(forrás: MTI)

Folyik a bontás
Folyik a bontás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.