Cenzúrázzák a Google-Earth képeit kormányzati kérésre
A Der Spiegel című német hírmagazin internetes kiadásában hétfőn megjelent cikk szerint a Google legutóbb az indiai kormány kérésére tett felismerhetetlenné számos létesítményt - köztük a törvényhozás és az elnöki rezidencia épületét - a Google-Earth képein.
A műholdas felvételeket, illetve térképeket kombináló, rendkívül népszerű szolgáltatás 2005-ös indulása után azonnal megindult a vita a Google-Earth biztonsági kockázatairól. Számos kormány azonnal követelte, hogy stratégiai fontosságú objektumokról ne közöljenek képeket. A Google rendszerint előbb-utóbb engedett a nyomásnak, s például az Egyesült Államok kormányzati épületei közül csak a leginkább közismertek - többek között a Fehér Ház és a Pentagon - láthatóak a Google-Earth képein, de az alelnök székhelye már nem.
Ezzel kapcsolatban gyakran éri a vád a Google-t, hogy túl könnyen beadja a derekát, a legújabb eset ugyanakkor nem támasztja ezt alá, a Spiegel online szerint ugyanis az indai kormány már 2005 októbere óta kéri a Google-t, hogy homályosítsa el az érzékeny objektumokról készült képeket.
Korántsem véletlen egyébként a kormányok aggodalma: a legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph például januárban megírta, hogy iraki lázadók gyakran a éppen a Google-Earth képeit használják a brit támaszpontok elleni támadások előkészítéséhez. A lap tudósítása szerint Bászra környékén egy rajtaütés során számos műholdfelvételt találtak, amelyeket a Google Earth-ről töltöttek le. Ezeken a legérzékenyebb célpontok, például a katonák lakósátrai is be voltak jelölve. Brit tisztek beszámolói szerint az elmúlt hónapokban egyre pontosabbá váltak a lázadók aknatámadásai, és ebben nem elhanyagolható szerepe van a a Google-Earth segítségével megszerezhető adatoknak.
(MTI)