Három pedagógus-szakszervezet tüntet az átszervezések miatt
Kertész Ágnes, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének budapesti ügyvivője elmondta: a fővárosi önkormányzat épülete előtt demonstrálnak, s közös petíciót adnak majd át tiltakozásul az intézményátszervezések miatt, amely legalább ezer pedagógus elbocsátásával járna.
A PDSZ ügyvivője kifogásolta: nem készült hatástanulmány arról, hogy az elbocsátások, illetve az intézmények átköltöztetései mennyibe kerülnének, s azt csak március-áprilisra ígérték. Az érdekvédő szerint így az önkormányzat nincs döntési helyzetben - vélte.
Nem tartotta elfogadhatónak azt sem, hogy Ifi István, a fővárosi önkormányzat ügyosztályvezetője egyeztet velük, aki szerintük nem kompetens a kérdésben. Hozzátette: talán most nyertek egy kis időt, hiszen a csütörtöki egyeztetésen információi szerint az hangzott el, hogy a fővárosi közgyűlés nem február 22-én, hanem március táján hoz csak döntést az átszervezésekről.
Kertész Ágnes bírálta azt a szemléletet is, amely pazarlónak tartja az oktatást, s a gyermekekre darabként tekint.
Jurcsó Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési tagozata képviseletében azt mondta, hogy a fővárosi elképzelések "szembemennek a kormányprogrammal", s olyan intézményeket szűntetnének meg, ahol a tanműhelyek fejlesztésére az elmúlt években 6-800 millió forintot fordítottak.
Megjegyezte: van olyan intézmény, amelyet a XI. kerületből Csepelre költöztetnének ki.
Alátámasztandó, hogy a gyerekek milyen nehéz helyzetbe kerülnek a közelgő iskolaválasztás kapcsán, közölte: a diákok megírták a közös felvételit, s csak azt nem tudják, hogy lesz-e még az az iskola, ahová jelentkezni szeretnének.
Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet alelnöke arról beszélt, hogy az egyeztetéseken a főváros az intézmények rossz kihasználtságát, valamint azt emlegette, hogy nem működik gazdaságosan az intézményhálózat. Az érdekvédő ezzel szemben azt mondta, ők úgy látják, hogy az intézmények kihasználtsága 80-85 százalékos.
A szakszervezeti vezető elhamarkodottnak tartotta a főváros tervezett döntését, hiszen 2008 szeptemberétől az új Országos Képzési Jegyzék meghatározza az intézményekben folytatható szakképzések számát, s ez a fele a mostaniaknak. Ez kihat majd az iskolákra is - jegyezte meg.
Jelen pillanatban azonban a "pénzügyi forrás a trendi", úgy tűnik, legkönnyebben az oktatástól tudnak pénzt elvenni - mondta a szakszervezeti vezető.
Ugyanakkor a főváros által tervezett intézkedések csak pénzt visznek el, és nem hozzák azt a forrásbővülést, amit várnak - mondta Tóth József.
(mti)