Barlangot ásott ki a markoló

Leállítottak egy építkezést a Bérc utcában, az előkészítő talajmunka során ugyanis egy barlang került elő. A terület a rendszerváltás előtt nem volt beépíthető.

Barlangra bukkantak a markolók a Bérc utcában. Mint arról korábban beszámoltunk, a Gellért-hegy Tabán felőli oldalán, az említett utcában már a harmadik ház készül azzal a módszerrel, hogy jelentős bevájást ejtenek a hegyben, és a keletkező kőkatlanba építik az új társasházat. A legújabb kitermelés során, a Bérc utca 4/A-ban, több mint tíz méterrel a felszín alatt egy addig ismeretlen barlang nyílása került elő.

Az építkezés leállt, és a barlangászok két hétig dolgoztak az üreg feltárásán. Kiderült, hogy egy hatvan méter hosszú járatról van szó, amely a Gellért-hegy belseje felé tart, és úgy tűnik, nincs összeköttetésben más, ismert üregrendszerrel. Mint Takácsné Bolner Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium barlang- és földtani osztályának vezetője elmondta, a hegynek ezen a részén nem ismertek korábban üregeket. A Rudas fürdő forrásbarlangjai esnek a legközelebb ide. A feltárt járat nagy turisztikai vonzerőt nem jelenthet, hisz sok helyen csak guggolva vagy kúszva járható. De értékes geológiai képződmények találhatók benne, melyekről a Citadella-kristálybarlang nevet kapta. Automatikusan védettség alá is került, hisz a törvény szerint minden két méternél hosszabb természetes üreg törvényi oltalom alatt áll.

Ezen a területen, a Bérc utca magasabbik oldalán, néhány éve folynak építkezések. A Gellért-hegy-védők Egyesülete "természet- és tájrombolásnak" nevezi az itt folyó munkákat, és az I. kerületi polgármestertől tájékoztatást kért. Az építési engedélyt egyébként (elfogultság miatt) nem a hely szerint illetékes I. kerület, hanem a közigazgatási hivatal által kijelölt VII. kerület adta ki. A kerületi szabályozási tervet azonban, mely megszabja a beépíthetőség mértékét, az I. kerület hagyta jóvá. Ezt szerintük újra kellene gondolni.

Egy másik civil szervezet, a Kék Forrás Környezet- és Természetvédelmi Egyesület korábban az érintett tömb zöldfelület-vizsgálatát végezte el, és helytelenítette a beépítéseket. Hiszen egy telekkel arrébb már természetvédelmi terület található.

A környezetvédelmi szakhatóság nem volt ilyen szigorú. Hozzájárult a Gellért-hegy jelentős méretű kivájásához. Vajon milyen következménye lesz annak, hogy most kiderült, előfordulnak védett barlangok is a helyszínen? Változik-e a szabályozási terv? Nehezebb lesz-e engedélyt kapni ilyen mértékű beavatkozáshoz (bár paradox módon most épp ez a nagy "beleharapás" hozta felszínre a barlangot, és ha ez nincs, talán sosem kerül elő)?

A környezetvédelmi minisztérium szakemberei szerint egy ilyen lelet nem zárja ki további építkezések engedélyezését, hisz hasonlóra a Rózsadombon is sok példa akad. Legfeljebb felhívják a figyelmet, hogy az építő ilyennel találkozhat, előzetes kutatást kell végeztetnie, és ha úgy adódik, akár az építkezés meg is hiúsulhat.

Jelen esetben ilyesmiről nincs szó, bár a munkát felfüggesztették a barlangtani szakvélemény elkészültéig. Valószínűleg csak arra kötelezik majd a tulajdonost, hogy tegye hozzáférhetővé a barlangot a kutatás számára, amit egyébként vállalt is. Az I. kerület tájékoztatása szerint a Bérc utca felső oldalán további építkezések engedélyezése nincs folyamatban.

A barlangászok két hétig dolgoztak az üreg feltárásán
A barlangászok két hétig dolgoztak az üreg feltárásán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.