Nem várt befutó Baranyában - Miért lépett vissza Szili Katalin a jelöltségtől?
A házelnök retirálása nem volt meglepő. Január utolsó péntekjén, a pécsi küldöttértekezleten ugyanis egyértelművé vált, hogy a pécsi szocialisták Tasnádit készülnek pajzsra emelni. Erre egy sajátos választási "húzás" után derült fény. Az történt, hogy a pécsi küldöttértekezleten a résztvevők titkos szavazással döntöttek arról, ki legyen a pécsiek megyei elnökjelöltje. Korábban mindig nyílt szavazással döntöttek a küldöttek az elnökjelöltekről, így egy-egy küldött akár többük indulását is támogathatta. A titkos szavazás azt jelentette, hogy valamennyi küldött csak egy elnökjelölt neve mellé tehetett x-et. Szili és Tasnádi neve került fel a papírra, s a polgármester háromszor annyi voksot kapott, mint a házelnök. Hogy mire volt jó a titkos jelölés? Nos, a pécsiek úgy gondolták: legyen a jelöltállítás afféle próbaszavazás, lássuk, a küldöttek miképp voksolnak majd a megyei értekezleten. A pécsi küldöttek a megyei értekezlet többségi erejét képviselik, ám ha voksaik megoszlanak két pécsi jelölt között, akkor megtörténhet, hogy a Pécsen kívüli szervezetek által állított jelölt - ez esetben Páva Zoltán, Komló polgármestere - nyer a megyei elnökválasztáson.
De vajon mitől volt ennyire gyenge Szili Katalin elnökaspiránsi támogatottsága? A lapunknak név nélkül nyilatkozó küldöttek több okot is említettek. Volt, aki azért állt ki Szili mögül, mert a házelnök kicsit későn és nem elég határozottan jelezte: indulni akar. Márpedig az MSZP-t ért többoldalú támadás miatt fontos, hogy a pártvezetés minden szintjén ambiciózus és ütközni képes személyiségek álljanak készen a harcra. Szili nem ilyen, ő inkább a konfliktusok feloldásának híve, ám erre az álláspontra most nem vevő az ellenzék - mondta több baranyai szocialista.
Szili Katalin elnöki támogatottsága - természetesen - attól is csökkent, hogy Tasnádi Péter gyakorlatiasan fogja össze a pécsi szocialistákat. Emlékezetes, hogy Toller László tavaly nyári balesete után az MSZP sokáig kereste: ki lépjen a kómában lévő polgármester helyére az önkormányzati választáson. Tasnádi addig a megyei közgyűlés alelnöke volt, s afféle szürke eminenciásként tette a dolgát, és sokáig nem merült fel a neve polgármesterjelöltként. Hogy aztán mégis ő lett az MSZP jelöltje, abban épp Szili Katalinnak voltak érdemei, hisz a házelnök lobbizott érte. A polgármesterséget - ha csak hajszállal is, de - Tasnádi elnyerte októberben, s azóta az ötvenéves politikus kiépített magának egy erős hátországot az MSZP helyi szervezetében. A pécsi küldöttek a megyei elnökválasztás előtt úgy érezték, hogy Tasnádi energikus. Szilin meg azt érezték, hogy nem sokat tesz a győzelemért, s hogy abban bízik, a sikerhez elég az addig megszerzett népszerűség.
Mindemellett a baranyai szocialisták nem fordultak el Szili Katalintól, ezért a küldöttek őt jelölték az országos elnöki posztra, valamint az MSZP választmányának élére is. A Gyurcsány Ferencet kritikával illető baranyai szocialisták azt mondják: Szilinek mindenképp helye lenne a párt országos vezetésében, mert a kormányfő ellensúlya lehetne.
- Ezen az alapon jobb lenne, ha Orbán Viktort jelölnénk a pártelnökségbe - replikázott erre az egyik pécsi küldött, majd hozzátette: - Kati elbizonytalanodott, nem tartom valószínűnek, hogy indul az alelnökségért vagy a választmányi elnökségért. Nem szabad őt kitenni felesleges belső harcoknak. Ő annál értékesebb a pártnak, hisz ő a legnépszerűbb politikusunk, ha azért küldjük az országos elnökségbe, hogy Gyurcsány ellensúlya legyen, akkor feláldozzuk.