Irán urándúsító centrifugákat telepít Natanzban

Irán urándúsító centrifugákat kezdett telepíteni Natanz város egyik föld alatti létesítményébe, ahol háromezer ilyen berendezést akar működtetni az ENSZ felszólításának ellenére, és nem engedi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrző kameráinak felszerelését sem - közölték diplomaták Bécsben, amit Teherán tagad.


A NAÜ székhelyének otthont adó osztrák fővárosban nyilatkozó diplomaták elmondták, hogy az ügynökség ellenőrei Natanzban tartózkodnak, az irániak azonban nem engedik meg számukra, hogy ellenőrző kamerákat szereljenek fel a föld alatti létesítményekben, s más módon is hátráltatják az ellenőrök tevékenységét. Melissa Fleming NAÜ-szóvivő nem kommentálta az ügyet. Egy magát megnevezni nem kívánó iráni illetékes tagadta, hogy bármi módon korlátoznák a szakértők munkáját. "Nincs semmi megszorítás, a NAÜ ellenőreinek munkája az atomsorompó-egyezménynek megfelelően folytatódik. A NAÜ-nek tett iráni ígéreteknek megfelelően nincs és nem is lesz semmilyen korlátozás" - szögezte le az iráni tisztségviselő. Tagadta a centrifugák összeszerelésének megkezdéséről szóló értesüléseket is.

Az atomfegyverek terjedésének megakadályozását célzó, Irán által is aláírt atomsorompó-egyezmény értelmében a NAÜ a föld alatti létesítmények ellenőrzésére is jogosult. Az ellenőrök egy csoportja csütörtök este elhagyta Iránt, miután ellátogattak a natanzi és iszfaháni nukleáris létesítményekbe. Az egyik, neve elhallgatását kérő diplomata szerint Irán még egyetlen teljes centrifugasort sem állított össze a natanzi föld alatti létesítményben; a dúsítási folyamat hatékonyságához ilyen gépsorok szükségeltetnek.

Egy másik diplomata arról beszélt, hogy az iráni hatóságok a múlt héten kezdték a helyszínre szállítani a centrifugák alkatrészeit. Irán 164 centrifugából álló centrifugasorokat használ. Eddig két ilyen gépsort állított üzembe, mindkettő az ország középső részén fekvő Natanzban, egy felszíni kísérleti üzemben működik. Ez a létesítmény azonban csak kis mennyiségű dúsított urán előállítására képes. A föld alatti dúsítóüzem viszont, amelyet az esetleges légi csapásokkal szembeni védekezésül bunkerszerűen alakítottak ki, szakértők szerint teljes kapacitása elérése után egy év alatt képes lesz egy atombomba elkészítéséhez elegendő mennyiségű, magas fokon dúsított uránt termelni.

A föld alatti gyárban megkezdett összeszerelés fontos állomása az iráni atomprogram körüli vitának. Az ENSZ korábban szankciókat rendelt el Teherán ellen, hogy rákényszerítse az iszlám köztársaságot urándúsító tevékenységének felfüggesztésére. Az alacsony fokon dúsított uránból atomerőművi fűtőelem állítható elő, atombomba készítéséhez pedig magas fokon kell dúsítani a hasadó anyagot. Az Egyesült Államok és más nyugati országok azzal vádolják Iránt, hogy békés célúnak mondott atomprogramjának leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Teherán ezt tagadja. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.